Σαρωτική η Εθνική

Με τρεις νίκες σε τρία ματς, αλλά με εξαιρετικές εμφανίσεις, η Ελλάδα πέρασε πρώτη από τον α’ όμιλο του Super Final του World League. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, που στην ουσία αποτελείται από παίκτες του Ολυμπιακού με ορισμένες προσθήκες, έκανε ένα ακόμα εξαιρετικό παιχνίδι αμυντικά.

Η "ερυθρόλευκη" Εθνική -είτε αυτό αρέσει σε κάποιους είτε όχι- νίκησε 10-5 την Αυστραλία και τερμάτισε πρώτη στον όμιλό της. Και περιμένει τον αντίπαλό της, καθώς θα είναι η ομάδα που θα τερματίσει στην 4η θέση, στον άλλο όμιλο (σ.σ.: το 2ο). Λογικά αυτή θα είναι η Κίνα, με το ματς να είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή, στις 13:00.

Η Εθνική βασίστηκε και πάλι στην άμυνά της, καθώς στα τρία από τα τέσσερα οκτάλεπτα δέχθηκε μόλις ένα γκολ ανά περίοδο, σημειώνοντας στο αντίστοιχο διάστημα 8 γκολ. Οι Αυστραλοί ήταν επικίνδυνοι στην 3η περίοδο όταν και μείωσαν στο γκολ (5-4), αλλά στη συνέχεια η... μοίρα τους δεν άλλαξε και η Ελλάδα με ένα επί μέρους σκορ 5-1, τους νίκησε με νταμπλ σκορ (10-5)!

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-1, 2-2, 4-1

Ελλάδα: Γεννηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Αφρουδάκης 1, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 2

Αυστραλία: Κάμπελ 2, Κότεριλ 2, Ρόουτς 1