Μακριά από τον καλό του εαυτό

Δεν ήταν ο εαυτός του, ήταν λίγες οι στιγμές που μπήκε πραγματικά στο παιχνίδι και το «πλήρωσε» με ήττα με 3-1 σετ στον Άγιο Θωμά από τον Παναθηναϊκό. Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου και στη συνέχεια ο Θρύλος θα πρέπει να παρουσιάσει πολύ καλύτερο πρόσωπο.

Η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ δεν ήταν καλή. Έχασε την επαφή με το σκορ από νωρίς και όπως αποδείχθηκε το πλήρωσε. Έκανε πολλές λάθος υποδοχές και έδωσε εύκολους πόντους στους «πράσινους». Ο Πέριτς έδωσε το προβάδισμα με 1-2 αλλά η συνέχεια δεν ήταν καλή. Ο Παγένκ με μπλοκ μείωσε σε 5-3 και με παράβαση του Ανδρεόπουλου έγινε το 7-6. Ο Μιγιαΐλοβιτς δέχτηκε μπλοκ για το 11-6, προτού ο ίδιος κάνει μπλοκ στον Πρωτοψάλτη για το 13-8. Ο Σέρβος με άσο μείωσε σε 13-9, ο Τέπαν πήρε τον πόντο με 14-10 και το φινάλε στο σετ έκλεισε με τον χειρότερο τρόπο για τον Ολυμπιακό. Ο Πέριτς με καρφί μείωσε σε 20-13 και το 1-0 σετ έγινε με 25-14 μετά από πάιπ του Πρωτοψάλτη.

Ο Ολυμπιακός έδειξε καλύτερο πρόσωπο στο δεύτερο σετ. Αλλά και πάλι δεν έφτανε. Προηγήθηκε με τον Τέπαν και ο Μιγιαΐλοβιτς μείωσε σε 3-2. Ο Ζουπάνι με άσο έκανε το 6-4 στο παιχνίδι, ενώ ο Τέπαν μείωσε κι άλλο, σε 6-5. Το καρφί του Μιγιαΐλοβιτς και ο πόντος του Δαλακούρα έκαναν το σκορ 9-7, με τον Ολυμπιακό να διατηρείται κοντά στο σκορ. Μάλιστα, πέρασε μπροστά με 13-14 με το άστοχο πλασέ του Φαν ντεν Ντρις. Ο Δαλακούρας με καρφί ισοφάρισε σε 16-16, ο Τέπαν πήρε μπλοκ άουτ μειώνοντας σε 19-17 και ο Παγένκ με άσο έκανε το 19-18. Ο Ζουπάνι με πρώτο χρόνο μείωσε σε 21-19 και ο Τέπαν σε 22-20 με καρφί, αλλά ο Εσθονός διαγώνιος αστόχησε στο σερβίς για το 23-20. Κάπως έτσι, μετά και το μπλοκ στον Δαλακούρα, ο Παναθηναϊκός πήρε με 25-21 το δεύτερο σετ και έκανε το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός ως το τέλος και το πήρε μειώνοντας σε 2-1. Ο Μιγιαΐλοβιτς και ο Ζουπάνι με πρώτο χρόνο μείωσαν σε 6-5 και ο Παγένκ με άσο έκανε το 6-6. Ο Σέρβος με άλλους δύο πόντους, συνεχόμενους, μείωσε σε 10-9 και ο Ζουπάνι σε 11-10. Ο Δαλακούρας πήρε τον πόντο με καρφί για το 11-11 και για αρκετή ώρα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο σε αυτό το τρίτο σετ. Ο Ανδρεάδης μείωσε σε 17-16 και ο Δαλακούρας με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (18-19). Ο Μιγιαΐλοβιτς έκανε το 18-20 με καρφί αλλά το +2 χάθηκε πολύ γρήγορα, με τον Φαν ντεν Ντρις να παίρνει τον πόντο και να ισοφαρίζει (20-20). Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο «έγραψε» το 20-21 για τον Ολυμπιακό και ο Τέπαν με πόντο από μπλοκ άουτ ισοφάρισε σε 24-24. Εκεί, δύο συνεχόμενα μπλοκ του Ολυμπιακού, το πρώτο από τον Ζουπάνι στον Φαν ντεν Ντρις, το δεύτερο στον Γιάκομπσεν, διαμόρφωσαν το 24-26 και έτσι μείωσε σε 2-1 σετ ο Ολυμπιακός.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός έμεινε κοντά, αλλά μέχρι το 7-5. Από εκείνο το σημείο έκανε συνεχόμενα λάθη και έχασε την επαφή με το σκορ. Ο Παπαδόπουλος μείωσε με καρφί σε 10-7 και ο Φαν ντεν Ντρις έκανε το 16-9. Ο Ολυμπιακός μάζεψε κάπως τη διαφορά με πόντους από Παγένκ, Μιγιαΐλοβιτς, Τέπαν και μπλοκ του Ανδρεάδη για το 19-13. Τα πράγματα, όμως, είχαν δυσκολέψει πολύ. Και μέχρι το φινάλε δεν άλλαξαν πολλά. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 21-15, μετά από δύο διαδοχικές παραβάσεις των γηπεδούχων. Ο Παγένκ με πρώτο χρόνο έκανε το 23-18 και το σετ τελείωσε με 25-19 από το φιλέ στο σερβίς του Δαλακούρα για το 3-1 υπέρ του Παναθηναϊκού. Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός.

Τα σετ: 25-14, 25-21, 24-26, 25-19