Δεν τα κατάφερε στον Αγ. Θωμά

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ στο Κλειστό Αγ. Θωμά και παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός είχε σε πολύ καλή μέρα την Χίπε και την Κόστα, όμως δε μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ. Βρέθηκε πίσω με 2-0, μείωσε σε 2-1 και εν τέλει έχασε οριακά και το 4ο σετ, γνωρίζοντας την ήττα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και διατηρούσε σταθερά ένα προβάδισμα, έχοντας καταπληκτική επίδοση στις υποδοχές και παίζοντας πολύ μυαλωμένα στην επίθεση, αξιοποιώντας στο έπακρο της Χίπε και Σάλας. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε προβάδισμα ενός πόντου ως το 5-6, το οποίο έγινε 6-10.

Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός πήρε δύο πόντους από καταπληκτικά τελειώματα της Χίπε, έναν πόντο από άσο της Χριστοδούλου και έναν από λάθος της Χαντάβα, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων περίπου στα μέσα του σετ. Στην συνέχεια Γιώτα και Χίπε έκαναν τρομερό μπλοκ στην Χαντάβα για το 6-11 για να ακολουθήσει ένα σερί 3-0 του Παναθηναϊκού για το 9-11.

Ο Θρύλος απάντησε σε αυτό το σερί του Παναθηναϊκού, ο οποίος έκανε πιεστικά σέρβις, με την Χίπε. Η Γερμανίδα διαγώνια ήταν ασταμάτητη και κράτησε το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό στο 12-15 με δύο τρομερά χτυπήματα.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με αιχμή του δόρατος την Κρος, ισοφάρισαν σε 15-15, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με την Βίλμα Σάλας και να παίρνει προβάδισμα 17-18, όμως στη συνέχεια κάποια λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν στον Παναθηναϊκό προβάδισμα δύο πόντων, με το σκορ να είναι 20-18 και τον Κάρλο Παρίζι να καλεί τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ ο Παναθηναϊκός πήρε έναν τυχερό άσο με τη βοήθεια του φιλέ και ένα διπλό μπλοκ πάνω στην Χίπε για το 22-18.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός πήρε έναν πόντο με την Κόστα και στη συνέχεια υπέπεσε σε λάθη, επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να κατακτήσει το πρώτο σετ της αναμέτρησης, παρά το πολύ καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε επηρεασμένο από την απώλεια του πρώτου σετ και κάνοντας μερικά “εύκολα” λάθη σε επιθέσεις και άμυνες βρέθηκε από πολύ νωρίς να κυνηγάει μια μεγάλη διαφορά, καθώς ήταν πίσω στο σκορ με 8-3. Εκεί οι “ερυθρόλευκες” απάντησαν με 2-6 και μείωσε σε 10-9, με την Κόστα να ανεβαίνει και να πετυχαίνει τέσσερις πόντους με δύο άσους. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 12-9 για να ακολουθήσει ένα σερί 3-0 του Ολυμπιακού για το 12-12, με δύο μπλοκ, από Σάλας και Χριστοδούλου και ένα πλασέ της Σάλας.

Η Σάλας απάντησε επίσης στον πόντο της Στεπανένκο και έκανε το 13-14 με ένα τρομερό καρφί και ένα πολύ όμορφο πλασέ, δίνοντας το προβάδισμα στον Θρύλο. Το σκορ στη συνέχεια πήγε 15-15 με πόντο της Παπαφωτίου και λάθος της Χαντάβα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο και το σκορ εξελίχθηκε σε 17-17 για να έρθει ένας τρομερός άσος της Κελεσίδη για το 17-18. Η κεντρική του Θρύλου έκανε ένα ακόμη τρομερό σέρβις το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην Εμμανουηλίδου με πρώτο χρόνο να κάνει το 17-19.

Ο Θρύλος διατήρησε το προβάδισμα και ήταν μπροστά με 18-21 με τρομερό πόντο της Μαριάνα Κόστα, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του δεύτερου σετ. Η Στεπανένκο με μπλοκ έκανε το 19-21 για να έρθει ένας τρομερός πόντος της Χριστοδούλου για το 19-22 με ένα πολύ έξυπνο πέρασμα. Σε εκείνο το σημείο ήρθε το... “μπλακ άουτ” του Ολυμπιακού και το σετ έληξε με 25-23.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι στην αρχή ήταν πολύ κλειστό με το σκορ να είναι 3-3, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα 4-6 με πόντους της Γιώτα και Χίπε (2) παίρνοντας προβάδισμα δύο πόντων. Η Κόστα έκανε το 4-7 με ένα πολύ δυνατό χτύπημα και η Χίπε με μπλοκ έκανε το 4-8. Ο Θρύλος συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και πέρασε μπροστά με 4-11, χάρη σε ένα λάθος του Παναθηναϊκού και σε μπλοκ από Κόστα και Χίπε. Τα “ερυθρόλευκα” μπλοκ λειτουργούσαν άψογα στο τρίτο σετ και έφεραν τον Ολυμπιακό στο +7.

Το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε και το σκορ πήγε 6-13 με πρώτο χρόνο της Γιώτα και ένα πανέμορφο πλασέ της Χίπε. Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Παναθηναϊκός “έτρεξε” ένα σερί 8-1 και έκανε το 14-14, με τον Ολυμπιακό να κάνει και πάλι πολλά λάθη και να βγάζει κακές υποδοχές. Η Εμμανουηλίδου με έναν πόντο στο... πόδι έκανε το 14-15 και η Σάλας κέρδισε ένα μπλοκ άουτ για το 14-16. Στην συνέχεια, Εμμανουηλίδου και Σάλας διατήρησαν το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με το σκορ να πηγαίνει 17-19, για να ακολουθήσουν δύο πόντοι από Στεπανένκο και ένας από την Χίπε για το 19-20.

Κόστα και Στεπανένκο κάνανε το σκορ 20-21, με δύο πολύ ωραίους πόντους, για να έρθει ένας ακόμη καταπληκτικός πόντος από την Κόστα, κάνοντας το 20-22. Η Χαντάβα έκανε το 21-22 με περιπετειώδη τρόπο, για να έρθει ένας άσος του Παναθηναϊκού για την ισοφάριση στους 22 πόντους. Η Σάλας στη συνέχεια με ένα τρομερό χτύπημα έκανε το 22-23, για να ακολουθήσει ένα φανταστικό μπλοκ από Χριστοδούλου και Γιώτα στην Χαντάβα για το 22-24. Οι “πράσινοι” πήραν τον επόμενο πόντο με βίντεο - τσεκ για να τελειώσει το σετ στο 23-25 με καταπληκτικό καρφί της Σάλας.

Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα 5-2, την ώρα που στους πρώτους εφτά πόντους είχαμε ήδη τρία... ράλι. Η Χαντάβα με καρφί έκανε το 6-2 και έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στον Παναθηναϊκό στην αρχή του 4ου σετ. Ο Ολυμπιακός έτρεξε από το 8-4 ένα σερί 3-8 και πέρασε μπροστά με 11-12 με πολύ πιεστικά σέρβις. Έπαιξαν καταπληκτικό βόλεϊ και με πολύ δυνατό μπλοκ έτρεξαν ένα μεγάλο σερί.

Στην επίθεση, η Χίπε ήταν καταπληκτική και έδινε πολλές λύσεις ενώ και η Γιώτα όσες φορές τροφοδοτήθηκε τελείωσε σωστά τις φάσεις. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 13-14 χάρη σε ένα κερδισμένο βίντεο τσάλεντζ. Τρεις λάθος διαιτητικές αποφάσεις εις βάρος του Ολυμπιακού διορθώθηκαν από το βίντεο τσάλεντζ σε αυτό το σετ.

Το σκορ εξελίχθηκε σε 17-17, με τον Θρύλο να πετυχαίνει πόντους από τις πολύ καλές Σάλας και Χίπε, οι οποίες δεν άφηναν περιθώρια αντίδρασης στην “πράσινη” άμυνα. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 19-17, για να απαντήσει η Χίπε με δύο σερί πόντους, κάνοντας το 19-19. Η Κόστα απάντησε στον πόντο του Παναθηναϊκού και έκανε το 20-20, με ένα πολύ δυνατό χτύπημα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 21-20, για να έρθει και πάλι η Κόστα για το 21-21, ενώ η Χαντάβα απάντησε και έκανε το 22-21. Οι “πράσινοι” έκαναν παράβαση στο φιλέ για το 22-22 με την Κόστα να πηγαίνει στο σέρβις και την Χαντάβα να κάνει το 23-22. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πήρε δύο σερί πόντους, κάνοντας το 25-22 και κατέκτησε το σετ και το παιχνίδι με 3-1.

Τα σετ: 25-19, 25-23, 23-25, 25-22

1ο σετ: 5-8, 15-16, 21-18, 25-19

2ο σετ: 8-3, 15-16, 18-21, 25-23

3ο σετ: 4-8, 14-16, 19-21, 23-25

4ο σετ: 8-4, 16-15, 21-21, 25-22