Ασταμάτητες!

Μια νίκη μακριά από το τέταρτο συνεχόμενο πρωτάθλημα, και νταμπλ παράλληλα, βρίσκονται τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Με μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση στη Σαντορίνη, νίκησαν τον ΑΟ Θήρας και στον δεύτερο τελικό της σειράς της Α1 Γυναικών. Την Πέμπτη, στις 18:30, στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" στο Ρέντη το τρίτο ματς που θα φέρει έναν ακόμα τίτλο, ένα ακόμα πρωτάθλημα στην κορυφαία ομάδα του γυναικείου βόλεϊ τα τελευταία χρόνια.

Οι κοπέλες του Θρύλου μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς. Με "όπλα" το καλό σερβίς που αποσυντόνισε την υποδοχή του ΑΟ Θήρας, με καλή υποδοχή και αποτελεσματικότητα σε μπλοκ και επίθεση, έβαλαν με το... καλημέρα τις βάσεις για να κάνουν το 2-0 στη σειρά των τελικών. Με πανομοιότυπο σκορ πήραν τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο σερ, 25-14 και 25-15, αντίστοιχα. Στο δεύτερο μάλιστα το εντυπωσιακό σερί 0-8 που έκανε το σκορ από 2-0 σε 2-8 ήταν η... σφραγίδα για να πάρουν... αέρα δύο σετ οι "ερυθρόλευκες".

Στο τρίτο σετ υπήρξε μια χαλάρωση, ενώ βελτιώθηκε στην επίθεση η ομάδα της Σαντορίνης. Έγιναν και ορισμένα λάθη από τις κοπέλες του Ολυμπιακού, με αποτέλεσμα ο ΑΟ Θήρας που είχε το προβάδισμα να κάνει ένα σερί μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (από 16-15 σε 21-15) και με 25-20 να μειώσει σε 1-2. Προσωρινά γιατί στο 4ο σετ η κυριαρχία του Θρύλου ήταν ολοκληρωτική. Από το ξεκίνημα οι Κυπελλούχες Ελλάδας μπήκαν αποφασισμένες για να τελειώσουν το ματς.

Μάλλον το τρίτο σετ ήταν ένα μικρό διάλειμμα, διότι με ξεκίνημα 0-6 στο τέταρτο, φάνηκε από νωρίς τι θα συνέβαινε. Οι κοπέλες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πάτησαν το... γκάζι, ήταν απόλυτα κυρίαρχες στο φιλέ και δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στις γηπεδούχες. Η ομάδα της Σαντορίνης δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, η διαφορά όλο και ανέβαινε (7-16, 11-19 για να φτάσει στο 11-22) και με τον πόντο της Γιώτα διαμορφώθηκαν το τελικό 13-25 και το 1-3 στα σετ.

Τα σετ: 14-25, 15-25, 25-20, 13-25.

Η διακύμανση

1ο σετ: 5-8, 11-16, 12-21, 14-25

2ο σετ: 2-8, 7-16, 12-21, 15-25

3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-15, 25-20

4ο σετ: 4-8, 7-16, 11-21, 13-25

ΑΟ Θήρας: Γεωργιάδου 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 9 (5/20 επ., 4 άσσοι, 60% υπ.-52% αρ.), Οικονομίδου 1 (1/7 επ.) , Κιγάκοβα 8 (6/20 επ. 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ.-31% αρ.), Βεργίδου, Βίντοβιτς 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (55% υπ.-18%αρ.)/ Καραφουλίδου, Μουντάκη 2 (2/6 επ.), Τσβέκοβα 1 (1/1 επ.), Σκορδίλη, Βούβουλη.

Ολυμπιακός: Γιώτα 13 (7/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (8/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ.-45%αρ.,), Μαλασάϊ 10 (8/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ.-33% αρ.,) Λαμπρούση 5 (2/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/9 επ., 1 άσσος), Τσβετάνοβα 21 (18/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κονόμι-λ (62% υπ.-50% αρ.)/ Κωνσταντίνου 4 (4/5 επ.), Τέζα.