Στην 8άδα είναι ωραία!

Μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση από το Θρύλο, στην πορεία του τη φετινή σεζόν στο Cev Cup. Οι "ερυθρόλευκοι" παίζοντας καλό βόλεϊ νίκησαν για δεύτερη φορά την Κραϊόβα, αυτή τη φορά με 3-0 σετ στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη", στο Ρέντη. Κι έτσι με πανηγυρικό τρόπο πέρασαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τη ρωσική Gazprom Ούγκρα Σούργκουτ, τον Ιανουάριο του 2016.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε τόσο καλά το ματς και στο πρώτο σετ συμβάδιζε με την Κραϊόβα. Κυρίως γιατί δεν ήταν καλός αμυντικά, με το μπλοκ να μην δουλεύει αρκετά. Μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-13 και 11-14. Εκεί πήραν τα πάνω τους οι παίκτες του Πιάτσα και με ένα μικρό σερί πέρασαν μπροστά (16-15). Πίεσαν την υποδοχή της ρουμανικής ομάδας που έκανε πολλά λάθη και μάλιστα εύκολα. Με τον Έγκλεσκαλνς να τελειώνει τις φάσεις για το 25-20 και το 1-0 στα σετ.

Το σκηνικό στο δεύτερο και το τρίτο σετ ήταν διαφορετικά. Ο Θρύλος μπήκε επιθετικά, ειδικά στο δεύτερο με τον Σουλτανόπουλο να παίρνει άσσους. Ο Φιλίποφ μοίραζε καλά τις μπάλες σε ακραίους, διαγώνιους, αλλά έπαιζε και πρώτο χρόνο. Με τον Τσουκ να ανεβάζει την απόδοσή του και μαζί με τον Έγκλεσκαλνς να παίζουν καταλυτικό ρόλο για το 2-0, ενώ βελτιωμένοι ήταν ακόμα ο Όγκουρτσακ και ο Σπίνου στο μπλοκ (7-0 στο τέλος του δεύτερου σετ), για να γίνει το 25-15.

Και στο τρίτο ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα από την αρχή και από τους δέκα πόντους να αυξάνει τη διαφορά διαρκώς (10-7, 12-8, 14-9). Ο Φιλίποφ ήταν εξαιρετικός στον τρόπο ανάπτυξης, μοίραζε σωστά μπάλες και το μπλοκ της Κραϊόβα ήταν εκτός ματς. Οι Ρουμάνοι με πολλές αλλαγές έκαναν την τελευταία αντεπίθεση (16-14 και 18-16), αλλά ως εκεί. Τα λάθη των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας και οι σωστές επιλογές από την πλευρά των "ερυθρολεύκων" έφεραν το 25-18 και το 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-20 (24’), 25-15 (26’), 25-18 (24’)