Με τον κόσμο του θα κάνει το 1-1!

O Oλυμπιακός/Όμιλος Ξυνή έφτασε κοντά στο μπρέικ, αλλά δεν τα κατάφερε στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ, για τον πρώτο τελικό της Handball Premier, ωστόσο παρά την ήττα (21-19) έδειξε ότι είναι στο χέρι του η σειρά και ότι μπορεί να φτάσει μέχρι τον τελικό στόχο του, το νταμπλ.

Ο Θρύλος έκανε χαλαρό ξεκίνημα και έμεινε πίσω με 7 γκολ, όμως έβγαλε αντίδραση και έφτασε να προηγείται στο σκορ, αλλά και στο να κάνει το break στην σειρά των τελικών. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού είχαν απέναντι έναν τερματοφύλακα ο οποίος έβγαζε τα πάντα, ενώ πολλά πράγματα που είναι δουλεμένα στις προπονήσεις δεν τους βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Με δεδομένο ότι οι αντίπαλοί του δύσκολα θα ξανακάνουν τέτοια εμφάνιση, ειδικά ο γκολκίπερ των «κιτρινόμαυρων», η ομάδα του Ολυμπιακού μπορεί να ισοφαρίσει στη σειρά και στη συνέχεια να καταφέρει να σηκώσει την κούπα.

Την Τετάρτη (17/5) στις 19:30, οι «ερυθρόλευκοι» θα επιστρέψουν στην έδρα τους, στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, όπου θα υποδεχθούν την ΑΕΚ, για τον δεύτερο τελικό της Handball Premier, όπου θα πρέπει να κοχλάζει και να... σπρώξει την ομάδα προς τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 3-0 και 5-1, με τον Μοντόρο να μειώνει σε 5-3, στο 8:50. Με γκολ του Καραμπουρνιώτη (13:43), οι πρωταθλητές Ελλάδας έμειναν κοντά στο σκορ (6-4), όμως στη συνέχεια, έπαθαν «μπλακ άουτ» στην επίθεση και απομακρύνθηκαν με 13-5 από την ΑΕΚ. Ο Νιόκας μείωσε σε 13-7, στο 26ο λεπτό, ο Παπαδόπουλος σε 13-8 (26:52), όμως οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 15-8. Το 15-9 του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Σλαβούλιτσα, στο 28:54.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν «στροφές» και παρουσίασαν «άλλο» πρόσωπο, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα, με τον Οστρούτσκο να μειώνει σε 17-14, στο 38:51. Ο Παπαβασίλης έκανε το 17-15 (39:25) και ο Μπάγιος το 17-16 (40:11), με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει την «αντεπίθεσή» του και να ισοφαρίζει (17-17), με ωραίο γκολ του Οστρούτσκο, στο 40:11. Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ισοφάρισαν ξανά (18-18), στο 47:40, με τον Παπαβασίλη, ο οποίος έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα, με 19-18, με τη συμπλήρωση 50 λεπτών! Η ΑΕΚ, ωστόσο, έφερε το ματς στα ίσια (19-19) και στη συνέχεια, έφτασε στο 21-19 και στη νίκη.

Τα πεντάλεπτα:  4-1, 6-3, 7-4, 11-5, 13-6, 15-9 (ημχ.), 17-11, 17-15, 17-17, 18-19, 19-19, 21-19

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Τικ, Ζίφκοβιτς, Μαντάλινιτς 7, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Αρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι, Ρογκούλσκι, Λέμος , Κεδέρης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 6, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής, Μπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ