Oλυμπιακός | Κόπα Άφρικα: Στα ημιτελικά η Σενεγάλη του Σισέ!

Μια μεγάλη νίκη πήρε η Σενεγάλη του Σισέ, η οποία επικράτησε με 3-1 της Ισημερινής Γουινέας, πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση, και εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπουρκίνα Φάσο.

Ο Σενεγαλέζος αμυντικός του Θρύλου δεν αγωνίστηκε στη σημερινή αναμέτρηση, στην οποία το σκορ άνοιξε ο Ντιεντιού στο 28ο λεπτό για την Σενεγάλη.

Η Ισημερινή Γουινέα ισοφάρισε με γκολ του Μπουιλά στο 57ο λεπτό, με το ματς από εκεί και πέρα να ανήκει στην Σενεγάλη. Στο 68ο λεπτό ο Κουγιατέ έκανε το 2-1 και τη νίκη «σφράγισε» στο 79ο λεπτό ο Σαρ, κάνοντας το 3-1.

Ένας ακόμη παίκτης του Ολυμπιακού στους «4» του Κόπα Άφρικα, μετά και το Καμερούν του Κούντε, οπότε η επιστροφή και των δύο θα καθυστερήσει κι άλλο.