Μην τρελαθούμε κιόλας!

Σύμφωνοι, στο 2ο ημίχρονο του αγώνα με τη Λαμία, ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο καλός και τόσο αποδοτικός, όσο εμφανίστηκε στο 1ο ημίχρονο… του ίδιου αγώνα! Αλλά να μην τρελαθούμε κιόλας, στο φινάλε! Πως μπορούμε να λέμε ότι η ομάδα… δεν έπαιξε τίποτα;

Ο Ολυμπιακός είχε σε μισή ώρα αγώνα 8 τελικές και χαμένο πέναλτι, βάζοντας στο τέρμα της τη Λαμία. Πως λέμε ότι… δεν  έπαιξε; Με τι κριτήριο; Σε ένα ματς, στο οποίο MVP ήταν ο… Σαράνοφ της Λαμίας, ο οποίος μέχρι και πέναλτι του Ελ Αραμπί απέκρουσε, πως λέμε ότι ο Ολυμπιακός δεν έκανε τίποτα;

Σύμφωνοι, ο Θρύλος μπορεί να μην εντυπωσίασε, εντέλει. Άλλο αυτό. Γιατί έχουμε και ένα «κακό» εδώ στην Ελλάδα. Να λέμε «εντυπωσιακό» το 4-0 με 5 τελικές και το 1-0 με… 12 ή 14 ή 15 τελικές, να το λέμε… μέτριο! Ο Ολυμπιακός είχε 8 τελικές και 6 στην εστία, κάποια στιγμή. Και ο Σαράνοφ… έβγαζε αβέρτα! ΟΚ, δεν είναι μόνο ο πανηγυρισμός, στο παιχνίδι. Δεν πηγαίνουμε να δούμε Θρύλο ΜΟΝΟ για να πανηγυρίσουμε και αν το κάνουμε μόνο μια φορά φεύγουμε και… θυμωμένοι.

Το ότι η ομάδα έχει ζητήματα, τα οποία δουλεύει για να διορθώσει το έχουμε πει αρκετές φορές. Δεν το κρύψαμε ποτέ. Δεν το προσπεράσαμε, ούτε είμαστε σαν τους άλλους, να μην μπορούν να σταθούν στο γήπεδο και να λένε ότι έχουν… ομαδάρες. Και να γελάει μαζί τους και το παρδαλό κατσίκι… Στον Ολυμπιακό ΠΡΩΤΟΣ ο Πέδρο βλέπει και λέει τα στραβά. Και βρίσκει στραβά και επισημαίνει ακόμη και όταν η ομάδα ρίχνει 3 ή 4 ή 5. ΕΤΣΙ λειτουργεί.

Λίγο κράτει, επομένως, στην γκρίνια και στην αποδοκιμασία. Ολυμπιακός είμαστε…