Ερνάνι, έτσι «φτιάχνεται» το Λιμάνι!

...του ΔΙΟΝΥΣΗ ΒΕΡΒΕΛΕ

Μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο και έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο να αλλάξει εικόνα ο Ολυμπιακός. Αναμενόμενα ήρθε και η νίκη και σίγουρα, ο Ερνάνι είναι ο μεγάλος κερδισμένος της χθεσινής αναμέτρησης. Ο Πορτογάλος εξτρέμ ανεβάζει ρυθμό και κατά πολλούς ήταν η πιο γεμάτη εμφάνισή του με τη φανέλα του Ολυμπιακού.

Ο Ερνάνι θυμίζουμε, ήταν η πρώτη επιλογή του Μάρκο Σίλβα στη μεταγραφική περίοδο. Η Πόρτο έκανε τα… δικά της, δεν τον παραχωρούσε δανεικό με ευκολία (κάθε άλλο) και τελικά χρειάστηκε την τελευταία στιγμή των μεταγραφών η εξτρά κίνηση από τον Βαγγέλη Μαρινάκη. Αποκτήθηκε μισή ώρα μετά τον Ιντέγε και ήταν η μεταγραφή που «έφτιαξε» τον κόσμο του Ολυμπιακού.

Τα πρώτα μηνύματα δεν ήταν ενθαρρυντικά. Ο Ερνάνι κάνει ντεμπούτο στις 12 Σεπτέμβρη με τον Πλατανιά για το πρωτάθλημα. Παίζει 25’ αλλά τίποτα το σπουδαίο. Ήταν και στο διάστημα που η ομάδα προβλημάτισε με την εικόνα της. Λίγες ημέρες μετά, μπαίνει αλλαγή με την Μπάγερν Μονάχου. Δεν… ακούμπησε, στη μοναδική ήττα του Ολυμπιακού φέτος.

Ο Σίλβα δεν τον ξεχνάει. Προσπαθεί να τον εντάξει στην ομάδα, να του δώσει χρόνο συμμετοχής και αυτό θα κάνει και στη συνέχεια. 19 λεπτά στην Ξάνθη, 32 στο 5-1 με τον ΠΑΣ και 17 στο μεγάλο «διπλό» στο Λονδίνο με την Άρσεναλ. Κανείς, όμως, δεν μπορεί να θυμηθεί μια ενέργειά του, το… κάτι διαφορετικό. Η γκρίνια αρχίζει και αυξάνεται…

Η πρώτη καλή στιγμή επί της ουσίας, θα έρθει στην τεσσάρα επί της ΑΕΚ. Ο Ερνάνι παίζει 11 λεπτά, αλλά κερδίζει το πέναλτι. Θέλει να το εκτελέσει. Ψάχνει το γκολ. Προσπαθεί να αρπάξει την μπάλα από τα χέρια του Φορτούνη, αλλά ο Σίλβα είναι ξεκάθαρος. Ο Έλληνας μέσος εκτελεί και σκοράρει, ο Ερνάνι μένει με το παράπονο. Εκείνη την ημέρα πάντως, στέλνει ένα μήνυμα, κάτι δείχνει…

Μπαίνει αλλαγή στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο και δεν… βλέπεται. Κάνει ό,τι χρειαζόταν για να εξοργίσει τον Σίλβα! Δεν μαρκάρει, ο Ολυμπιακός φλερτάρει με το 2-2 και επιθετικά στο… πουθενά στο τίποτα! Η συνέχεια λέει πως θα πάρει χρόνο συμμετοχής με τον Πλατανιά για το Κύπελλο Ελλάδας στο Καραϊσκάκη.

Στις 28 Οκτώβρη, 46 ημέρες μετά την πρώτη του εμφάνιση με τον Ολυμπιακό, ο Ερνάνι θα κάνει τη δική του… παρέλαση. Σκοράρει δύο φορές και κρατάει το αήττητο των «ερυθρολεύκων» εντός των συνόρων. Έξοχο το φάουλ, έξοχη και η κεφαλιά, είχε και άλλες καλές ενέργειες, άγνωστη, όμως, η επόμενη ημέρα…

Ο Σίλβα θεωρεί πως στην Βέροια έχει έρθει η ώρα του. Τον βάζει αλλαγή στο ημίχρονο. Τα 45 λεπτά αυτά, είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος χρόνος συμμετοχής για τον Πορτογάλο, μετά τα 90 με τον Πλατανιά στο Κύπελλο. Αυτή τη φορά, όμως, παίρνει την ευκαιρία και γεμίζει με αισιοδοξία όλους στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο. Είναι μέσα στο γκολ του Ιντέγε, αλλά το κυριότερο, δείχνει πειθαρχημένος, σοβαρός, παίζει σωστά τη θέση, είτε αριστερά είτε δεξιά. Κερδίζει την αποβολή του Ιμπραϊμ και έχει ενέργειες που δείχνουν ότι ξέρει μπάλα, ότι δεν είναι τυχαίος.

Στα 24 του, ψάχνει το κάτι… άλλο με τον Ολυμπιακό. Τα 286 λεπτά συμμετοχής σε όλες τις διοργανώσεις, δεν λένε κάτι. Λέει, όμως, ότι ήρθε τελευταία ημέρα μεταγραφών και ο Σίλβα από τα 13 (φτου, φτου…) επίσημα ματς του Ολυμπιακού σε όλες τις διοργανώσεις, τον έχει χρησιμοποιήσει στα 9.

Η εικόνα του χθες στην Βέροια, φέρνει αισιοδοξία. Άλλωστε δεν είναι λίγοι αυτοί που θεωρούν ότι στο μυαλό του Σίλβα το ιδανικό είναι να «κουμπώσει» στην ενδεκάδα Πάρντο και Ερνάνι στα άκρα. Για να δούμε…