Τρελό "πανηγύρι" με Καλαντζή

Τρελό

Μια πολύ σπουδαία νίκη επί του "αιωνίου αντιπάλου" πανηγύρισε σαν σήμερα, πριν από 22 χρόνια, ο Ολυμπιακός.

Ήταν 5 Ιανουαρίου του 1994, όταν ο Θρύλος με την συμπαράσταση περισσότερων από 5.000 οπαδών του, καθώς ήταν φιλοξενούμενος σ' εκείνο το παιχνίδι στην Καλογρέζα, επικράτησε με 2-1, χάρη σε γκολ των Κρις Καλαντζή και Μηνά Χαντζίδη.

Εκείνη η αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της σεζόν 1993-94 έχει μείνει στην ιστορία λόγω του εκπληκτικού γκολ που πέτυχε ο Καλαντζής κόντρα στην πρώην ομάδα του... Το "καγκουρό" (σ.σ. το προσωνύμιό του, καθώς είναι ομογενής από την Αυστραλία).

Ο Καλαντζής στο 45ο λεπτό οριζοντιοποιήθηκε κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάντσικ μ' ένα ανεπανάληπτο βολ-πλανέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπειτα από σέντρα του Μπεντ Κρίστενσεν από τα αριστερά! Ένα φοβερό γκολ, που έβαλε... φωτιά στην ερυθρόλευκη εξέδρα!

Στο β' ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 66' ο Μηνάς Χαντζίδης πρεσάροντας τον Καλιντζάκη έκλεψε την μπάλα και με υποδειγματικό πλασέ "έγραψε" το 0-2 για τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟ το μόνο που κατάφερε ήταν απλώς να μειώσει στο 77' με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαραβάκου.