Ο Βέλντε κρατάει το κλειδί…

O Κρίστοφερ Βέλντε ήταν στην ενδεκάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στο 2-2 με αντίπαλο τον Λεβαδειακό και μπορεί να έγινε αλλαγή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά στο πρώτο 45λεπτο, ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες των γηπεδούχων. Μαζί με τον Μασούρα, έδωσαν μια «πνοή» στα άκρα της επίθεσης. Εξάλλου, είναι χαρακτηριστικό πως ήταν και ο παίκτης που «βρήκε» τον Τσικίνιο στη φάση του γρήγορου 1-0 και αυτή δεν ήταν η πρώτη φορά που ο Νορβηγός εξτρέμ με «ρίζες» από την Αργεντινή ποδοσφαιριστής, «ξεκλείδωσε» την αντίπαλη άμυνα, σε εντός έδρας αγώνα.

Αξίζει να υπογραμμίσουμε πως ο Βέλνε, ήταν ο παίκτης που και στο πρώτο εντός έδρας ματς πρωταθλήματος, με αντίπαλο την Athens Kallithea, είχε βρει χώρους και άνοιξε το σκορ, με μια όμορφη ατομική ενέργεια και σουτ, πριν έρθει το αγχωτικό 2-1 στο φινάλε, με σκόρερ τον Ρόμαν Γιάρεμτσουκ. Επιπροσθέτως και στο 2-0 επί του Ατρομήτου, ο Βέλντε δεν είχε πιάσει ιδιαίτερα καλή απόδοση, αλλά ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι στην έξοδο του γκολκίπερ Χουτεσιώτη και ακολούθησε το 1-0. Σε κανένα από τα παραπάνω ματς ο Βέλντε δεν έπαιξε για πάνω από 70΄, αλλά είχε προλάβει να αφήσει το στίγμα του και αυτό που μένει είναι να βρει διάρκεια και περισσότερες φορές δίχτυα, όπως στα φιλικά του καλοκαιριού.