To παράσημο Κοστίνια, Βρουσάι!

Ο Ολυμπιακός έχει κάνει δικό του από την Ρίο Άβε τον Κοστίνια για την ενίσχυση στο δεξί άκρο της άμυνας, αλλά την ίδια στιγμή ένας δικός του παίκτης που παίζει δανεικός στην πορτογαλική ομάδα, έχει ανεβάσει τις μετοχές του. Ο λόγος για τον Μάριο Βρουσάι, ο οποίος κατέγραψε 14 συμμετοχές με την Ρίο Άβε και σημείωσε και ένα τέρμα. Ο Βρουσάι, κοστολογείται στο transfermarkt στο 1 εκατ. ευρώ και είναι ο μόνος από τους δανεικούς που είδε «πράσινο» βελάκι στις «μετοχές» του.

Στην προηγούμενη του αξιολόγηση, είχε κοστολογηθεί στα 800 χιλιάρικα και σίγουρα είναι ένα μικρό άλμα για τον Έλληνα άσο, ο οποίος είχε και γεμάτες συμμετοχές απέναντι σε δύσκολους αντιπάλους. Η Ρίο Άβε ήρθε ισόπαλη με 3-3, με την πρωταθλήτρια της χώρας, Σπόρτινγκ Λισαβόνας και έπαιξε σε ολόκληρο το 90λεπτο, ενώ 68 λεπτά κατέγραψε με την Μπενφίκα αλλά και ένα ημίχρονο έπαιξε στην έδρα της Πόρτο. Στο ένα ματς το αποτέλεσμα ήταν 1-1, στο άλλο 0-0, κάτι που σημαίνει πως και στα τρία ματς με τα «μεγαθήρια της χώρας» έμεινε αήττητος. Στο 0-0, έμεινε η Ρίο Άβε με αυτόν στο γήπεδο και απέναντι στην Μπράγκα που είναι και η κάτοχος του Σούπερ Καπ Πορτογαλίας. Σίγουρα ένα… παράσημο και για τους δύο.