Το «ταμείο» των Ελλήνων

Αναφερθήκαμε σε άλλο θέμα στους ξένους διεθνείς και το τι έκαναν το διάστημα της διακοπής. Σε ό,τι αφορά τους Έλληνες διεθνείς από εκεί και πέρα, ο Μασούρας έπαιξε βασικός με Καζακστάν και Γεωργία και έτρεξε ένα απίστευτο… σερί αφού αγωνίστηκε 210 λεπτά παίζοντας σε ολόκληρο το 90λεπτο στο 5-0 επί του Καζακστάν αλλά και σε κανονική διάρκεια και παράταση με αντίπαλο την Γεωργία, έχοντας δύο ασίστ και μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στη ρώσικη ρουλέτα με τους Γεωργιανούς. Εξάλλου, ο Παναγιώτης Ρέτσος έπαιξε 45΄ και 14΄ και ο Πασχαλάκης έμεινε στον πάγκο.

Εκτός από την Εθνική Ανδρών, ο Ολυμπιακός είχε «εκπροσώπους» και στις μικρές Εθνικές και συγκεκριμένα σε αυτή των Ελπίδων αλλά και σε αυτή των Νέων. Για τις Ελπίδες, ο Κωνσταντίνος Τζολάκης ήταν «παρών» τόσο στην ήττα με 1-0 από την Λευκορωσία, αλλά και στην επικράτηση με 1-0 επί της Ανδόρας. Στη δεύτερη αναμέτρηση, έπαιξε βασικός και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο αριστερός μπακ, Απόστολος Αποστολόπουλος. Aναφορικά με την Εθνική Νέων, έπαιξαν τέσσερις παίκτες του Ολυμπιακού Κ19, που βρίσκεται στα ημιτελικά του Youth League. Θεοφάνης Μπάκουλας, Αργύρης Λιατσικούρας, Αντώνης Παπακανέλλος και Χαράλαμπος Κωστούλας, είχαν συμμετοχές, είτε ως βασικοί, είτε ερχόμενοι από τον πάγκο, σε τρεις αγώνες. Με Πορτογαλία (ήττα 2-1), Δανία (ήττα 2-1) και με Σερβία (3-3).