O Eλ Κααμπί νίκησε τον Σαμάτα

Το Μαρόκο του Αγιούμπ Ελ Κααμπί, ήταν ανώτερο και κέρδισε με ευκολία την Τανζανία στο πρώτο ματς για τον τρίτο όμιλο του Κόπα Άφρικα. Αναλυτικότερα, το Μαρόκο νίκησε 3-0 την Τανζανία (του Σαμάτα του ΠΑΟΚ που έπαιξε βασικός) στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου του Κόπα Άφρικα, επιβεβαιώνοντας πως είναι το απόλυτο φαβορί για την πρωτιά στον όμιλο και μπορεί να φτάσει πολύ μακριά στη διοργάνωση. Το Μαρόκο άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό με τον Ρομέν Σαΐς και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο 45λεπτο, το Μαρόκο ήταν και πάλι ανώτερο και βρήκε 2ο γκολ στο 77' με τον Αζεντίν Ουναχί πριν κάνει το 3-0 ο Γιουσέφ εν Νεσιρί τρία λεπτά αργότερα.

Η ομάδα του Ουαλίντ Ρεγκραγκί ήταν συνολικά καλύτερη έχοντας 14 τελικές έναντι 2 της Τανζανίας. Επόμενο «ραντεβού» για τον φορ του Ολυμπιακού είναι με αντίπαλο το Κονγκό του πρώην «ερυθρόλευκου» Σεντρίκ Μπακαμπού, στις 21 Ιανουαρίου. Yπενθυμίζεται πως νωρίτερα είχε παίξει βασικός και σε όλο το 90λεπτο ο Αγκιμπού Καμαρά, στο 1-1 της Γουινέας με αντίπαλο το Καμερούν. Ο Αγκιμπού είναι δανεικός από τον Ολυμπιακό στον Ατρόμητο.