Εχασε «δικό του» ματς στην Μπολόνια ο Θρύλος

Όχι έτσι, ρε Ολυμπιακάρα! Ο Θρύλος «αυτοκτόνησε» στην Ιταλία, αφού έχασε «δικό του» ματς, γνωρίζοντας την ήττα με 69-67 από την Βίρτους Μπολόνια, για την 15η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κυρίαρχοι στην έδρα της Βίρτους, όμως πραγματοποίησαν κακή τέταρτη περίοδο και αφού βρέθηκαν πίσω για πρώτη φορά με 67-65, τρία λεπτά για το φινάλε, «λύγισαν» και «έπεσαν» στο 7-8 της κατάταξης της Euroleague (στο 11-4 η ιταλική ομάδα).

Πρώτος σκόρερ ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους, με τον Φαλ να προσθέτει 12 και τον Μιλουτίνοφ να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 10 και 11 ριμπάουντ. Από τους Ιταλούς, κορυφαίος ήταν ο Κορντινιέ με 13 πόντους και ο Μπελινέλι με 12.

Πιο αναλυτικά, με καλή άμυνα και τον Φαλ να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκε με οκτώ πόντους (4-12, 5’). Ωστόσο, οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν την περιφερειακή αστοχία των «ερυθρολεύκων» (0/7 τρίποντα) και με επιθετική αιχμή τον Κορντινιέρ, μείωσαν στους δύο πόντους (17-19), στο 10’. Οι Πειραιώτες, ωστόσο, «μπήκαν» αποφασισμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με «γρανιτένια» άμυνα και καθολική κυριαρχία στα ριμπάουντ και επιθετική πολυφωνία (πήρε πολύτιμες λύσεις από τους Μιλουτίνοφ, Λαρεντζάκη, Πίτερς και Μπραζντέικις), κατάφερε να ελέγξει απόλυτα το παιχνίδι (20-31, 14’) και να «κλείσει» το πρώτο 20λεπτο στο +12 (28-40).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις (κυρίως από την περιφέρεια) και πλησίασαν στους πέντε πόντους (40-45), στο 24’. Ωστόσο, ο Κάνααν, με δύο σερί τρίποντα, έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα του Πειραιά, η οποία κατάφερε να αναχαιτίσει σε πρώτη φάση την αντεπίθεση των Ιταλών (47-57), στο 31’. Το τέταρτο φάουλ με το οποίο χρεώθηκε ο Φαλ και τον ανάγκασε να αποσυρθεί στον πάγκο, άλλαξε τις ισορροπίες και σε συνδυασμό με την επιθετική δυστοκία του Ολυμπιακού, επέτρεψαν στην Βίρτους να φέρει τα «πάνω-κάτω» και να προσπεράσει, με τρίποντο του Ντόμπριτς (67-65), στο 37’.

Με 2/3 ελεύθερες βολές, ο Λαρεντζάκης ισοφάρισε σε 67-67, 2:34 για το τέλος. Ακολούθησαν εκατέρρωθεν χαμένες επιθέσεις, με τον Χάκετ να γράφει με λέι απ το τελικό 69-67, 41 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Στο διάστημα αυτό για τον Ολυμπιακό μεσολάβησε το επιθετικό φάουλ του Γουόκαπ, 31.3 για το τέλος και χαμένο σουτ τριών πόντων του Λαρεντζάκη στην «εκπνοή».

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 28-40, 47-55, 69-67