«Οδοστρωτήρας» ο Θρύλος και τώρα κούπα!

Άνετα και ωραία νίκησε με 84-64 το Περιστέρι ο Ολυμπιακός, που πήρε το εισιτήριο για τον αυριανό (30/09, 20:30) τελικό του Σούπερ Καπ, όπου περιμένει τον Παναθηναϊκό, στη Ρόδο. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν σοβαροί, έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στην ομάδα των Δυτικών Προαστίων και πλέον φουλάρουν για την πρώτη κούπα της χρονιάς!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοφ και ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο τετράπλατο του ματς, με 10-3, με Ουόκαπ (τρίποντο) και επτά πόντους του Παπανικολάου. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του ματς και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά με ένα ακόμα καλάθι του Ουόκαπ για το 3-12, αναγκάζοντας τον Βασίλη Σπανούλη να καλέσει τάιμ-άουτ, 5:13’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παίζοντας ωραία και ολοκληρωτικό μπάσκετ κατάφερε να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +13’ (3-16).  Το Περιστέρι απάντησε με δικό του 9-2 σερί, για το 12-18. Στη συνέχεια, η μονομαχία υπήρχε ανάμεσα σε Γκος και Χαντς που ανέβασαν τον δείκτη του σκορ, με τρίποντα και καλάθια για το 20-24. Ο «Λάρι» μόλις μπήκε στο ματς με τρίποντο από τη γωνία διαμόρφωσε το 20-27, στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ειδικά στα πρώτα λεπτά, το παιχνίδι δεν είχε τον ίδιο ρυθμό. Οι 3 πόντοι του Χάντς και ένα δύσκολο καλάθι του Γκος έφεραν το σκορ στο 23-29. Οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν και η ομάδα του Περιστερίου κατάφερε να περάσει μπροστά με το σκορ να βρισκόταν 30-29, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ-άουτ (7:07’), βλέποντας την εικόνα των παικτών του. Ο Μιλουτίνοφ με ένα προσωπικό 4-0 σερί έφερε ξανά μπροστά στο σκορ τον Θρύλο για το 30-33, ενώ, στη συνέχεια, Λούντζης (τρίποντο και καλάθι) και Πίτερς με εύστοχα σουτ από τα 6.75, έγραψαν το 30-41. Ο «καυτός» απόψε, Γουίλιαμς Γκος με ένα ακόμα τρίποντο ανέβασαν τη διαφορά στους +11 (33-44). Ο Μιλουτίνοφ μετά από μια ωραία κυκλοφορία της μπάλας των Πειραιωτών, κάρφωσε για το 36-46. Αυτό ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα 4-0 σερί του Περιστερίου και με τον Ολυμπιακό να αποκτάει ρυθμό και να ανεβάζει ξανά τη διαφορά για το 40-52, με τα τρίποντα των Κάνααν και Ουόκαπ. Ο Κάνααν απάντησε στον Γουίλιαμς με ωραίο καλάθι, ενώ, ο Μιλουτίνοφ  σε μια περίεργη φάση έκανε το 44-58. Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων μείωσε με τρίποντο του Πουλιανίτη για το 47-58, ο Μιλουτίνοφ με τρεις πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +14, για το 47-61. Εν τέλει, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-63.

Με τα καλάθια των Γουίλιαμς και Λαρεντζάκη (52-65) ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, οι εκπληκτικοί Γκος και Μιλουτίνοφ ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20, για το 55-75, 5:30’ πριν το τέλος. Οι Περιστεριώτες μείωσαν για το 60-75, αλλά ο Παπανικολάου με τρίποντο έγραψε το 60-78, με τον Λαρεντζάκη να συνεχίζει τον «χορό» των τρίποντων κάνοντας το 62-81. Ο Πάπας μόλις μπήκε στο ματς σκόραρε ένα τρίποντο και γνώρισε την αποθέωση, διαμορφώνοντας το τελικό 64-84.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 36-46, 50-63, 64-84

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ (0/5 σουτ, 7 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 11 (1), Ξανθόπουλος 3, Χατζής, Χαντς 24 (4/5 τρίποντα), Πουλιανίτης 6 (2), Κασελάκης (0/5 σουτ), Ρένφρο, Γουίλιαμς 12 (2), Τόμπσον 4, Χουγκάζ 2, Ζούγρης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (3/4 τρίποντα), Κάναν 7 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 8, Πάπας 3 (1), Φαλ 2, Παπανικολάου 12, Πίτερς 7, Μιλουτίνοβ 16 (10 ριμπάουντ), Σίκμα