Αυτοκτόνησε ο Θρύλος και έχασε την κούπα στο σουτ...

Όχι, έτσι! Όχι... Ο Ολυμπιακός αυτοκτόνησε στον μεγάλο τελικό του Final Four με τη Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς έχασε με 79-78 μετά από σουτ του Γιούλ στα 3.1''. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 76-70, αλλά διαχειρίστηκε τελείως λάθος το προβάδισμα που είχε στα χέρια της και μαζί έχασε την τέταρτη ευρωπαϊκή κούπα της ιστορίας της...

Με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός που προηγήθηκε με 3-0 με τρίποντο του Κάνααν. Η Ρεάλ απάντησε και με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε με 5-3, ωστόσο ο Θρύλος με δύο ακόμα τρίποντα από τον Αμερικανό γκαρντ και τον Παπανικολάου για το 9-7. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 9-9, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» από εκεί και πέρα πάτησαν το πόδι στο... γκάζι. Ο Βεζένκοβ με πέντε δικούς του πόντους έκανε το 14-9 και εν συνέχεια ο Κάνααν με το τρίτο του τρίποντο αγώνα «έγραψε» το 17-10. Ο Σάσα συνέχισε να σκοράρει για τον Θρύλο κάνοντας το 19-10. Ο Ταβάρες με 2/2 βολές έκανε το 19-12, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίρνει προβάδισμα 12 πόντων (24-12). Το μόνο που κατάφερε η Ρεάλ ήταν να μειώσει σε 24-17 για το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Με ένα σερί 4-0 άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ που μείωσε σε 24-21. Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 27-21 αλλά από εκεί και πέρα ο Θρύλος «κόλλησε» επιθετικά. Ο Σέρχι μείωσε σε 27-24, με τον Βεζένκοβ στη συνέχεια. Οι Μαδριλένοι με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά και προηγήθηκαν το 29-31, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 32-31 με τρίποντο του ΜακΚίσικ. Ο Κοζέρ έκανε το 32-34, με τον Μπολομπόι να ισοφαρίζει και τον Σακ να βάζει μπροστά τον Θρύλο με 36-34. Παρόλα αυτά, η Ρεάλ συνέχιζε να βρίσκει λύσεις πίσω από τη γραμμή του τριπόντου για το 38-40 με τον Χεζόνια. Η ομάδα του Τσους Ματέο προηγήθηκε με πέντε πόντους (40-45), αλλά ο Ολυμπιακός έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία κάνοντας το 45-45 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Μούσα άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο για τη Ρεάλ η οποία προηγήθηκε με 45-48. Ο Κάνααν απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 48-48 με τρίποντο από τη γωνία. Ο Ταβάρες με ένα εύκολο καλάθι έβαλε και πάλι μπροστά τη Ρεάλ (48-50). Ο Βεζένκοβ με «γκολ-φάουλ» και ο Κάνααν έδωσαν το προβάδισμα στον Θρύλο (54-52). Ο Αμερικανός παικταράς με τρεις ακόμα πόντους έκανε το 57-52. Ο Σέρχι μείωσε σε 57-54 αλλά ο Βεζένκοβ έκανε το 59-24 διατηρώντας στο +5 τον Θρύλο. Ο Γκος με πέντε δικούς του πόντους μετά από ένα τρίποντο και 2/2 βολές έφερε στα ίσα το ματς (59-59), με τους ΜακΚίσικ και Σλούκα να δίνουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό με 63-59. Σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με δύο πόντους του Βεζένκοβ για το 65-59 άρχισε το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό. Ο Ταβάρες μείωσε σε 65-61, αλλά ο Σάσα με νέο τρίποντο έφερε στο +7 τους «ερυθρόλευκους» με 68-61. Ο Κοζέρ απάντησε με τον ίδιο τρόπο κρατώντας ζωντανή τη Ρεάλ στο παιχνίδι για το 68-64. Έπειτα, ο ΜακΚίσικ έκανε το 76-70, αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν διαχειρίστηκε καθόλου σωστά το προβάδισμά της. Έχασε τη διαφορά και επέτρεψε στη Ρεάλ να πλησιάσει στον πόντο, με τον Γιούλ 3.1 πριν από το φινάλε να κάνει το 78-79 και τον Σλούκα να αστοχεί σε σουτ δύο πόντων στην τελευταία επίθεση...

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-45, 63-59, 78-79.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/5 δίποντα, 6 ασίστ, 1 λάθος), Κάναν 21 (2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/4 βολές), Λαρεντζάκης, Φαλ (0/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 6 (1/5 τρίποντα), Βεζένκοβ 29 (9/13 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2/5 τρίποντα), Μπολομπόι 2, Μπλακ, ΜακΚίσικ 14 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς - Γκος 9 (1/4 τρίποντα), Κοζέρ 11 (3/5 τρίποντα), Ράντολφ 3 (1), Φερνάντεθ 3 (0/3 τρίποντα), Χάνγκα 2, Χεζόνια 12 (2/8 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 15 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Ταβάρες 13 (5/9 δίποντα, 3/4βολές, 10 ριμπάουντ), Γιουλ 2, Εντιαγιέ 3 (1), Μούσα 6 (2/4 τρίποντα), 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 16/26 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 10/15 βολές, 30 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 17/29 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 9/11 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη.