Έχασε δικό του ματς

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 47-31 και ξαφνικά… έμεινε στα αποδυτήρια του Αστρομπάλ γνωρίζοντας απίστευτη ήττα  από τη Βιλερμπάν με 77-75 χάρη σε τρίποντο του Αμίν Νουά στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Βεζένκοβ και Φαλ μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός, που άρχισε ιδανικά το ματς με τον Ουόκαπ για το 2-5. Η Βιλερμπάν διατηρήθηκε κοντά, με τον Ομπασοχάν να κάνει το 6-7. Από εκεί και πέρα, ο Θρύλος ανέβασε κατακόρυφα τον ρυθμό του και με δύο εύστοχα τρίποντα από τους Σλούκα και Κάνααν προηγήθηκε με 15-8. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έμειναν εκεί, καθώς με ένα τρίποντο του Σάσα έφτασαν στο +10 (8-18). Η διαφορά έφτασε μέχρι και του 13 πόντους (8-21), έπειτα από μία εύστοχη βολή του Σλούκα και καλάθι του Σάσα. Οι Γάλλοι βρήκαν ρυθμό με ορισμένα σουτ πίσω από τα 6.75, για να μειώσουν αρχικά στους δέκα (14-24) και εν συνέχεια στους οκτώ πόντους με καλάθι του Νουά για το 18-26. Με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 18-28 έπειτα από καλάθι του Σάσα.

Δυναμικά μπήκε στο παρκέ και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, που έφτασε στο +12 με καλάθι του Μπολομπόι για το 22-34. Διαφορά η οποία αυξήθηκε στη συνέχεια, με τους Σλούκα και Μπολομπόι να σκοράρουν για το 22-38. Ο Θρύλος ήταν απτόητος, δεν έλεγε να σταματήσει με τίποτα και με δύο ακόμη δίποντα από Λαρεντάζακη και Μπολομπόι προηγήθηκε με 20 πόντους (22-42), μέσα στο «Astroballe». Η Βιλερμπάν έβγαλε μία μικρή αντίδραση και με ένα σερί 6-0 έριξε τη διαφορά στους 14 πόντους (28-42). Ο Λαρεντάζακης «έσπασε» αυτό το σερί με σουτ πίσω από τα 6.75 για το 28-45. 2/2 βολές του Σλούκα εκτόξευσαν τη διαφορά στους 19 πόντους, με τον Καχούντι να διαμορφώνει το σκορ της δεύτερης περιόδου με σουτ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου για το 31-47.

Με τέσσερις μαζεμένους πόντους του Παπανικολάου για το 31-51 άρχισε η τρίτη περίοδος. Ο Θρύλος συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα, κρατώντας τη Βιλερμπάν χωρίς καλάθι για κάτι παραπάνω από 3,5 λεπτά. Ο Καχούντι με 2/2 βολές σκόραρε τους πρώτους πόντους για τη γαλλική ομάδα στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κάνααν ωστόσο να απαντάει με τρίποντο για το 33-54 και το +21. Από εκεί και πέρα, η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη για τον Ολυμπιακό, που είδε τη διαφορά να πέφτει στους δέκα πόντους με ένα σερί 11-0 από τη Βιλερμπάν, η οποία μείωσε σε 44-54. Ο Βεζένκοβ έβαλε τέλος σε αυτό το σερί με «γκολ-φάουλ» για το 44-57, αλλά ο Μάθιους πέτυχε νέο τρίποντο για το 47-57. Εν τέλει, ο Θρύλος «ξεκόλλησε» με 1/2 βολές του Μπολομπόι και ένα δύσκολο τρίποντο του Κάνααν για το 47-61. Οι Γάλλοι από την πλευρά τους μείωσαν και με 1/2 βολές του Λάιτι διαμόρφωσαν το 50-61 της τρίτης περιόδου.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο, που δέχτηκε οκτώ διαδοχικούς πόντους, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει μόλις στους τρεις πόντους (58-61), έπειτα από τρίποντο του Νουά. Η Βιλερμπάν, μάλιστα, μείωσε και στον πόντο με τον Λάιτι για το 62-63. Ο Σλούκας με δίποντο διαμόρφωσε το 62-65, με τον Μάθιους να μειώνει ξανά στον πόντο (64-65). Ο Λαρεντζάκης σε μία ιδιαίτερα κρίσιμη επίθεση έβαλε ένα απίστευτο τρίποντο με ταμπλό για το 64-68. Η γαλλική ομάδα μείωσε σε 66-68 με τον Ντε Κολό. Ο Ουόκαπ έκανε το 66-70, αλλά η Βιλερμπάν ισοφάρισε σε 70-70 με τον Φαλ. Ο Σλούκας με τρίποντο «έγραψε» το 70-73, αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με τους Λάιτι και Ντε Κολό για το 74-73. Ο Λαρεντζάκης με λέι-απ στον αιφνιδιασμό έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 74-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 31-47, 50-61, 77-75