Μάγκας Θρύλος, «έλιωσε» την Μπαρτσελόνα!

Τεράστια και ψυχωμένη νίκη με 73-66, που τον φέρνει σίγουρα 3ο, πήρε ο Ολυμπιακός επί της Μπαρτσελόνα, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την κανονική διάρκεια της Ευρωλίγκας. Έπαιξε χωρίς Σλούκα και Φαλ αλλά πήρε το ματς με σπουδαία αντεπίθεση! 20 πόντους έβαλε ο ΜακΚίσικ, 13 έβαλε ο Βεζένκοβ.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι. Έβγαλε κάποιες καλές άμυνες, αλλά δεν έφτανε. Καλάθης και Σανλί έκαναν το 0-4 και ο Ζαν Σαρλ μείωσε σε 2-4. Ο Μίροτιτς με 4 πόντους (οι 2 με βολές) και ο Καϊσέδο μετά από επιθετικό ριμπάουντ έφεραν το σκορ στο 2-10, σχεδόν 3 λεπτά από την έναρξη του αγώνα, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Παπανικολάου μείωσε σε 4-10 και ακολούθησαν δύο σερί τρίποντα από Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ για το 10-12. Ο Αμπρίνες σκόραρε από τη γωνία και υπό πίεση για το 10-15, με τον Ντόρσεϊ να μειώνει σε 13-15 με καλάθι και φάουλ. Ο Έξουμ με καλάθι από κοντά και ο Μαρτίνεζ με 2/2 βολές έκαναν το 13-19 και αυτό ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν φανερά στο σκοράρισμα και υπήρχαν φάσεις που δεν σφυριζόταν εύκολα. Ο Σμιτς έκανε το 13-21 και ο Μάρτιν μετά από επιθετικό ριμπάουντ μείωσε σε 15-21, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε ένα 4-0 σερί με Μάρτιν και ΜακΚίσικ, μειώνοντας σε 19-23. Ο Ζαν Σαρλ, μετά από ωραία επίθεση, έκανε το 21-25 και ο Πρίντεζης με 2/2 βολές το 23-25, προτού ο Αμπρίνες τιμωρήσει την κακή άμυνα, με τρίποντο από τη γωνία (23-28). Ο ΜακΚίσικ κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό με δύο συνεχόμενα καλάθια για το 27-30, αλλά στη συνέχεια ο Λούντζης είχε κακή αντίδραση, έχασε την μπάλα μετά από ριμπάουντ και ο Καλάθης σκόραρε από κοντά για το 27-32. Ο Ζαν Σαρλ μείωσε, με τρίποντο από την κορυφή, σε 30-32 και ο Ντόρσεϊ με άλλους 3 (πρώτα με 1 βολή, μετά με καλάθι από κοντά) έκανε το 33-35, 1:45'' για το ημίχρονο. Ένα 0-5 σερί, όμως, έκλεισε το ημίχρονο στο 33-40. Ο Κούρτιτς σταμάτησε και σούταρε από τα 4 μέτρα και ο Καλάθης με τρίποντο από τα 10 μέτρα, στην εκπνοή της επίθεσης, διαμόρφωσαν αυτό το σκορ, με τον Ντόρσεϊ να αστοχεί στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Ουόκαπ σκόραρε για 3 από τη γωνία, στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά η συνέχεια δεν ήταν καλή για τον Ολυμπιακό. Που μέσα σε όλα τα λάθη που έκανε και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, είχε και 0/4 βολές από Παπανικολάου και Ντόρσεϊ! Μάλιστα, λίγο αργότερα, ο Ντόρσεϊ έχασε και δεύτερο ζευγάρι βολών, φτάνοντας τις 2/7!! Ο Παπανικολάου με καλάθι από κοντά και ο Βεζένκοβ με 2/2 βολές έκαναν το 40-47, αλλά ήταν ολοφάνερο ότι ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλά και του έλειπαν πολλά. Ο Μάρτιν κάρφωσε για το 42-47 και ο Βεζένκοβ ευστόχησε από τη γωνία, μαζεύοντας κι άλλο τη διαφορά (45-47) και αναγκάζοντας τον προπονητή της Μπαρτσελόνα να καλέσει τάιμ άουτ, 3:39'' για το τέλος του γ' δεκαλέπτου. Ο Βεζένκοβ με 1 βολή και ο Μάρτιν από κοντά έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα (48-47) στον Ολυμπιακό για το 10-0 σερί! Ο Σανλί ισοφάρισε με μία βολή και ο ΜακΚίσικ με τριποντάρα έκανε το 51-48 στην εκπνοή!

Ο Λαπροβίτολα και ο Σμιτς, μετά από λάθος του Ουόκαπ, έκαναν πολύ γρήγορα το 51-52 για την Μπαρτσελόνα, με τον ΜακΚίσικ να σκοράρει (53-52) και να παίρνει και το φάουλ, αλλά με την άστοχη βολή ο Ολυμπιακός έφτασε τις 9/20!! Ο Πρίντεζης με ωραία ενέργεια έκανε το 55-54 και ο τρομερός ΜακΚίσικ ισοφάρισε 58 όλα με καλάθι και φάουλ. Ο Κούριτς σκόραρε για δύο και έδειχνε να βρίσκει ρυθμό, με τον ΜακΚίσικ να χάνει το κάρφωμα και την ευκαιρία να ισοφαρίσει! Και αυτό το έκανε ο Βεζένκοβ (60-60) μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι στην εκπνοή της επίθεσης. Ο ΜακΚίσικ κάρφωσε εντυπωσιακά για το 62-60, 2:39'' από το τέλος και ο Μίροτιτς ισοφάρισε. Ο Βεζένκοβ έκανε το 64-62, ο Μίροτιτς έβαλε μία βολή και ο Ουόκαπ για 3 έγραψε το 67-63, λίγο πριν ο Παπανικολάου, αφού πρώτα έκανε ταπάρα στον Σανλί, σκοράρει από κοντά για το 69-63. Ο Καλάθης έκανε λάθος, το ίδιο και ο ΜακΚίσικ, και ο Σανλί ευστόχησε για 3 και μείωσε σε 69-66, 33'' για το τέλος. Ο ΜακΚίσι με 4/4 βολές στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό 73-66. Τα φιλιά μας!

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-40, 73-66