Μάγκας Θρύλος και στο βάθος Βελιγράδι!

Σπουδαία νίκη στη Γαλλία πήρε ο Ολυμπιακός και με αυτό το 94-80 της Βιλερμπάν για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας εξασφάλισε την 4άδα. Τεράστιο επίτευγμα για την ομαδάρα του Γιώργου Μπαρτζώκα, στον δρόμο για το Βελιγράδι. 21 πόντους έβαλε ο Ντόρσεϊ με 7 ριμπάουντ, 18 είχε ο Βεζένκοβ με 10 ριμπάουντ, 15 έβαλε ο Σλούκας με 9 ασίστ, στους 11 ο Παπανικολάου με 3/3 τρίποντα και 4 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-4 με Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ να σκοράρουν απλο κοντά. Και με δύο σερί τρίποντα του Παπανικολάου έφτασε στο 2-10. Η Βιλερμπάν, όμως, μείωσε σε 7-10 με τον Οσετκόφσκι και τρίποντο του Νάιτ. Ο Ουόκαπ και ο Βεζέκοβ έκαναν το 7-14 για το νταμπλ σκορ του Θρύλου, αλλά οι Γάλλοι μείωσαν με το τρίποντο του Στράζελ για το 14-16. Είχε μεσολαβήσει το καλάθι του Ντόρσεϊ. Ο Στράζελ σκόραρε για 3, πήρε και το φάουλ του Φασλ, έβαλε και τη βολή για το 18-16. Ο Ντόρσεϊ με τρίποντο έκανε το 18-19 και ακολούθησαν συνεχόμενα καλάθια έξω από τα 6.75. Ο Ντόρσεϊ με νέο τρίποντο και ο Φαλ από κοντά έκαναν το 26-26, την ώρα που η Βιλερμπάν ό,τι έκανε έμπαινε μέσα, γι' αυτό και το σκορ άνοιξε τόσο πολύ. Αυτό ήταν το σκορ μετά από 10 λεπτά αγώνα.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε καλάθι από τον Αντετοκούνμπο για το 28-26 και προηγήθηκε 28-29 με το τρίποντο του Παπανικολάου (28-29) για το 3/3! Ο Σλούκας έδωσε νέα ασίστ και ο Ζαν Σαρλ κάρφωσε για το 28-31, αλλά δεν έμεινε για πολύ αυτό το προβάδισμα. Συνεχόμενα λάθη και καλάθια από τον Αντετοκούνμπο και Ρισασέ (για 3) έφεραν τη Βιλερμπάν μπροστά με 33-31. Το κλέψιμο του ΜακΚίσικ και η ασίστ στον Παπανικολάου για το κάρφωμα έφερε το 33-35 και λίγο αργότερα ο ΜακΚίσικ τελείωσε εντυπωσιακά τη φάση (33-35) που ξεκίνησε από την τρομερή τάπα του Ζαν Σαρλ. Ο Λαρεντζάκης με ωραία κίνηση και καλάθι δύο πόντων έφερε το ματς στο 33-37, με τον Οκόμπο να μειώνει από κοντά μετά από κακή αντίδραση του Ολυμπιακού στην άμυνα. Ο Σλούκας μοίρασε δύο σερί ασίστ (5): Πρώτα στον Ζαν Σαρλ που πήρε και το φάουλ και έβαλε και τη βολή για το 35-40 και μετά με τρομερή πάσα στον Πρίντεζη για το 35-42. Ο Οσετκόφσκι με 8 διαδοχικούς πόντους έφερε τη Βιλερμπάν στο 43-42 μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα! Ένα σερί που σταμάτησε με το καλάθι του Ζαν Σαρλ, ο οποίος έβαλε και τη βολή για το 43-45. Ο ΜακΚίσικ ευστόχησε από τη γωνία στην τελευταία «ερυθρόλευκη» επίθεση για το 43-47 που ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με το τρίποντο του Ντόρσεϊ για το 43-50, αλλά ο Ολυμπιακός κόλλησε για περίπου τρία λεπτά. Έπαιξε κάποιες πολύ καλές άμυνες και η Βιλερμπάν μείωσε στον πόντο (49-50). Ο Φαλ με 2/2 βολές έφερε το σκορ στο 49-52, ο Τζόουνς μείωσε σε 51-52 και ο Σλούκας με βολές έκανε το 51-54. Ο Ντιό ισοφάρισε για 3 και ο Μόργκαν από κοντά έδωσε το προβάδισμα στη Βιλερμπάν (56-54). Ο Ολυμπιακός απάντησε κι εκείνος με ένα δικό του 0-5 σερί. Πρώτα με τον Σλούκα και μετά με τρίποντο του Βεζένκοβ από ασίστ Σλούκα για το 56-59. Ο Φαλ με 2/2 βολές έκανε το 58-61, τρία λεπτά από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και ο Σλούκας με λέι απ έφερε τον Ολυμπιακό ξανά στο +5 (58-63). Όμως, το προβάδισμα πολύ γρήγορα πέρασε στην πλευρά των γηπεδούχων. Έστω και για λίγο. Ο Στράζελ με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το σκορ 64-63, με τον Βεζένκοβ να απαντάει άμεσα, με τον ίδιο τρόπο, μετά από ασίστ του Σλούκα (7) για το 64-66. Μάλιστα, ο Έλληνας γκαρντ με δικό του τρίποντο έκανε το 64-69, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο 4ο δεκάλεπτο και ανέβασε τη διαφορά και σε διψήφια τιμή. Ο Βεζένκοβ από κοντά έκανε το 66-73 και ο Ντόρσεϊ για δύο το 68-75. Ο Σλούκας ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 68-78 με καλάθι και φάουλ, αλλά η Βιλερμπάν μείωσε με 4-0 σερί από τον Γιουσουφά Φαλ (72-78), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Βεζένκοβ με 4 διαδοχικούς πόντους (το πρώτο καλάθι μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, το δεύτερο μετά από επιθετικό και ασίστ του Μάρτιν) έκανε το 74-82 και ο Ντόρσεϊ με προσπάθεια μέχρι μέσα έφερε ξανά τη διαφορά στο +10 (74-84), 3:44’’ από το φινάλε. Ο Στράζελ μείωσε σε 77-85 με το 5ο τρίποντό του (5/8), αλλά ο Ντόρσεϊ από κοντά έκανε το 77-87. Λίγο αργότερα ο Φαλ κάρφωσε για το 79-89 και ο Σλούκας τελείωσε οριστικά το παιχνίδι με το τρίποντο για το 79-92. Τελικά, το 80-94 διαμορφώθηκε από το καλάθι του Ντόρσεϊ και με αυτό το σκορ πέρασε ο Ολυμπιακός από την έδρα της Βιλερμπάν, εξασφαλίζοντας το πλεονέκτημα έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94