Μέγας είσαι Θρύλε μου!

Σπουδαίο «διπλό», το δεύτερο συνεχόμενο, έκανε ο Ολυμπιακός, νικώντας στη Ρωσία την Ούνικς Καζάν με 87-84, στην παράταση, για το 9-4 στην Ευρωλίγκα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεζένκοβ με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 3 ασίστ. 12 είχε ο Σλούκας με 8 ασίστ, από 10 σημείωσαν Λαρεντζάκης (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο) και Φαλ (6 ριμπάουντ).

Μετά από ένα δίλεπτο όπου και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, ο Ουόκαπ κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 0-2. Ο ίδιος σκόραρε και το επόμενο καλάθι του Ολυμπιακού, αλλά ο Χεζόνια απάντησε με δύο τρίποντα για το 6-4. Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, με την Ούνικς να παίζει σκληρή άμυνα, στο όριο του φάουλ. Μάλιστα, οι περισσότερες επιθέσεις του δεν ήταν καλές και βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει. Ο Λορέντζο Μπράουν έκανε το 8-4, προτού μειώσει ο Παπανικολάου από κοντά. Ο Ουζίνσκι με καλάθι και φάουλ (κανένα φάουλ του Φαλ) έκανε το 11-6 και ήρθε το 5-0 σερί με τον Τζον Μπράουν, μετά από άλλο ένα ερυθρόλευκο λάθος. Ο Βεζένκοβ με 5 εύστοχες βολές μείωσε σε 15-11 για τον Ολυμπιακό και ο Παπανικολάου με 2/3 βολές (πάλι έκανε η Ούνικς φάουλ σε τρίποντο) έκανε το 15-13. Ο Βεζένκοβ, μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ασίστ του Μάρτιν ισοφάρισε, αλλά η Ούνικς έτρεξε πάλι ένα 5-0 για το 20-15, προτού καρφώσει ο ΜακΚίσικ στο τέλος για το 20-17 του πρώτου δεκαλέπου.

Η νέα ασίστ του Σλούκα στον Μάρτιν έφερε το καλάθι και φάουλ, ενώ βάζοντας και τη βολή ισοφάρισε 20-20. Ο ΜακΚίσικ με δύο πόντους και ο Ζαν Σαρλ με 4 συνεχόμενους (το δεύτερο καλάθι από τον 3η ασίστ του Σλούκα) έφεραν το 24-26 και το πρώτο ερυθρόλευκο προβάδισμα. Μάλιστα, ο Σλούκας ευστόχησε και σε τρίποντο για το 24-29, με τον Περάσοβιτς να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 6 (26-32) μετά από τις βολές του Λαρεντζάκη, η 3η φορά που η Ούνικς έκανε φάουλ στο τρίποντο. Η Ούνικς μείωσε, όμως, στον πόντο (31-32), μετά από βολές του Λορέντζο Μπράουν και το καλάθι και φάουλ του Τζον Μπράουν. Ο ΜακΚίσικ έκανε πολύ καλή επιλογή και μπήκε μέχρι μέσα για το 31-34, ενώ ο Λαρεντζάκης, λίγο μετά το δίποντο του Μέιο, σκόραρε για 3 για το 33-37. Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 33-40, αλλά ο Λορέντζο Μπράουν πέτυχε τους επόμενους 7 πόντους της ρωσικής ομάδας για το 40-42 του ημιχρόνου. Είχε μεσολαβήσει το 2/2 στις βολές του Λαρεντζάκη.

Ο Κάναν ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα, το δεύτερο από τα 9 μέτρα, για το 46-42, ενώ ο ίδιος με μία βολή έβαλε τους πρώτους 7 πόντους της Ούνικς Καζάν στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ντόρσεϊ μείωσε 46-44, ενώ ο Βεζένκοβ έκανε το 47-46. Ο Ουζίνσκι πέτυχε το τρίτο τρίποντο της Ούνικς μέσα σε κάτι λιγότερο από 3 λεπτά για το 50-46. Ο Ντόρσεϊ ξεμπούκωσε, μιας και ευστόχησε σε τρίποντο για το 50-49. Όμως, ο Κάναν έδειχνε ασταμάτητος και σκόραρε τον 10ο πόντο του σε αυτήν την περίοδο, κάνοντας το 55-51. Είχε προηγηθεί επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Βεζένκοβ. Ο Φαλ ανέλαβε δράση και με 4 διαδοχικούς πόντους μείωσε σε 57-55. Ο Τζεκίρι έκανε το 59-55 και ο Ουόκαπ μείωσε σε 59-57. Ο Φαλ, μετά από ασίστ του Ντόρσεϊ, κάρφωσε για το 62-59, σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να χάνει αρκετά σουτ και ευκαιρίες να πλησιάσει.

Ο Βεζένκοβ ευστόχησε από τη γωνία για το 62 όλα, αλλά ο Σπίσου με δύσκολο καλάθι μπροστά στον Μάρτιν έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Ούνικς Καζάν. Όμως, ο Σλούκας με απίθανη κίνηση και τρίποντο και στη συνέχεια με κλέψιμο (στον Σπίσου) και λέι απ, έκανε το 64-67 με 5 διαδοχικούς πόντους, αναγκάζοντας τον Περάσοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Βεζένκοβ έκανε το 69-72 με τρίποντο και ο Ντόρσεϊ το 72-75. Όμως, δεν έγιναν καλές επιλογές και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Ο Φαλ με καλάθι στα 2,1'' της επίθεσης αλλά δέχτηκε καλάθι από τον Τζεκίρι. Ο Ντόρσεϊ δεν βρήκε στόχο στο φινάλε και το ματς πήγε παράταση.

Ο Φαλ έκανε το 77-79 με το τζάμπολ της παράτασης και ο Βεζένκοβ με 2/2 βολές το 77-81. Ο Λορέντζο Μπράουν μείωσε σε 79-81 και σε 81-83 μετά το παλικαρίσιο καλάθι του Λαρεντζάκη. Ο Ολυμπιακός έπαιξε φανταστική άμυνα και θα μπορούσε να είχε καθαρίσει το ματς πιο νωρίς, αν είχε κάποιες πιο σωστές αποφάσεις στο επιθετικό κομμάτι. Ο Βεζένκοβ με τρίποντο «έγραψε» το 81-86, αλλά ο Κάναν μείωσε με τον ίδιο τρόπο, στο... καπάκι, για το 84-86. Ο Σλούκας έβαλε τη μία βολή για το 84-87 και στην τελευταία επίθεση, αφού πρώτα δεν δόθηκε, με 6’’ για το τέλος, πιο νωρίς το φάουλ του Λαρεντζάκη, ο Χεζόνια αστόχησε από τα 8 μέτρα. Και έτσι ο Θρύλος πήρε μία πολύ σημαντική νίκη. Συνεχίζουμε δυνατά...

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77, 84-87 παρ.