Θριαμβευτική πρόκριση

Με πανηγυρικό τρόπο πήραν οι κοπέλες του Ολυμπιακού την πρόκριση για τους τελικούς της Α1 μπάσκετ Γυναικών. Πετυχαίνοντας την 20ή του νίκη σε 20 ματς πρωταθλήματος (18 στην κανονική περίοδο και 2 στα πλέι οφ) τα κορίτσια του Θρύλου βρίσκονται δύο νίκες μακριά από το πρωτάθλημα και το νταμπλ. Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ με αντίπαλο τον Αθηναϊκό, τον οποίο νίκησαν 97-61 με χαρακτηριστική άνεση.

Και τώρα θα περιμένουν τον αντίπαλό τους. Θα είναι ένας εκ των ΠΑΟ ή ΠΑΟΚ, με τις "πράσινες" να προηγούνται 2-1 στη σειρά και τις "ασπρόμαυρες" να αγωνίζονται εντός έδρας στο επόμενο ματς. Όποια ομάδα κι να περάσει, ο Θρύλος έχει το πλεονέκτημα της έδρας.

Σε ό,τι αφορά το ματς με τον Αθηναϊκό, οι "ερυθρόλευκες" επέβαλαν από την αρχή το ρυθμό τους. Από την πρώτη κιόλας περίοδο πήραν διψήφια διαφορά πόντων και όσο περνούσε η ώρα, αυτή μεγάλωνε. Στο πρώτο δεκάλεπτο δράση ανέλαβε η Κριστόφερσον που σημείωσε 12 πόντους. Με την Χαλιβέρα να παίρνει τη... σκυτάλη στη συνέχεια και να "εκτελεί" από την περιφέρεια με 4/4 τρίποντα!

Η άμυνα έκανε καλά τη δουλειά της, αλλά το ίδιο συνέβαινε και από την πλευρά της επίθεσης όπου σκόραραν όλες οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη. Η διαφορά όλο και αυξάνονταν για να φτάσει στην 4η περίοδο στο +37 (91-54), με το δίποντο της Χαλιβέρα, που ήταν και η μέγιστη στο ματς. Σημείο αναφοράς ότι σκόραραν 11 από τις 12 "ερυθρόλευκες".

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 50-29, 71-49, 97-61.

Ολυμπιακός: Γκοτζή, Σταμάτη 4, Μπόνη 12 (2/5 τρ.), Χατζηνικολάου 5, Καλογήρου 2, Μπαλτά 3, Νικολαϊδου 4, Χαλιβέρα 20 (4/4 τρ.), Τζόνσον 12, Κοσμά 8, Παπαμιχαήλ 12, Κριστόφερσον 15.

Αθηναϊκός: Δασκαλοπούλου 20 (1/4 τρ.), Σιδεράκη, Σπαθάρου 8 (1/5), Σταμάτη, Λουκάτου, Κλείτσα, Κεχαγιά 16 (2/4 τρ.), Ντάναμ 15, Νιξίνα 2, Πολίτη, Λίτσι.