Εκτός πλέι οφ 11 χρόνια μετά...

Αρθρογράφος: Παύλος Σαχτούρης
ΠΑΥΛΟΣ ΣΑΧΤΟΥΡΗΣ

Η φετινή σεζόν ολοκληρώνεται το βράδυ της Παρασκευής για τον Ολυμπιακό, όσον αφορά στην Euroleague. Τα αποτελέσματα το βράδυ της Πέμπτης δεν ήταν καλά ή πιο σωστά ευνοϊκά για το Θρύλο. Η Μπαρτσελόνα νίκησε στο Κάουνας τη Ζαλγκίρις, ενώ η Μπάμπεργκ στη Γερμανία τη Λαμποράλ. Αυτός ο συνδυασμός ήταν που έσβησε και τις όποιες, μαθηματικές ελπίδες είχαν οι πρωταθλητές Ελλάδας για να βρεθούν στην οκτάδα.

Το ματς στη Λιθουανία ήταν ανοικτό για σχεδόν 30 λεπτά με την Ζαλγκίρις να είναι μέσα στο ματς, αλλά τα τρίποντα του Ρίμπας στην τελευταία περίοδο και οι καθοριστικές χαμένες επιθέσεις των παικτών του συλλόγου του Κάουνας ήταν που έφεραν το "διπλό" για τους Καταλανούς με 66-59.

Στο Μπάμπεργκ, η δύναμη της έδρας έπαιξε ρόλο για να φτάσει η Μπρόσε σε μια ακόμα νίκη. Ολοκλήρωσε το TOP-16 με νίκες στη φυσική της έδρας, αφού η μοναδική που έκανε εντός -από τη Ρεάλ- ήταν στη Νυρεμβέργη. Οι Γερμανοί είχαν μεγαλύτερη διάθεση από τους Βάσκους και έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο τη δεύτερη φάση των ομίλων, συντρίβοντας την ομάδα από τη Βιτόρια με 89-69. Αλλά ήταν τελικά νίκη χωρίς αντίκρισμα για τους παίκτες του Τρινκέρι.

Τέλος στη Μαδρίτη, η δύναμη της Ρεάλ στην έδρα της σε συνδυασμό με την κακή εικόνα της Χίμκι μακριά από τη Μόσχα (ρεκόρ 1-6 με τη μοναδική νίκη στο Κάουνας) έφεραν το 83-70 κι έστειλαν τους "μπλάνκος" στα πλέι οφ της Euroleague. Ματς με δύο... όψεις. Φουλ επίθεση και για τους δύο στο πρώτο ημίχρονο (54-49), αλλά στο δεύτερο οι Ισπανοί αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και δικαιώθηκαν, όπως μαρτυρά το τελικό σκορ, αφού το επί μέρους για το δεύτερο μέρος ήταν 29-21 υπέρ των "μερένχες".

Έτσι ο Ολυμπιακός μένει εκτός συνέχεια της διοργάνωσης και δεν θα δώσει το "παρών" στην 8άδα για πρώτη φορά μετά το 2004-05. Αναλυτικά η πορεία του Θρύλου στην Euroleague την προηγούμενη 10ετία: