Η Λαμποράλ και το "τρελό" σενάριο...

Η Λαμποράλ και το

Ο... Θεός του μπάσκετ παίζει περίεργα παιχνίδια. Στο 39:55 στη Βιτόρια με τη Ρεάλ να προηγείται 88-86 της Λαμποράλ, ο Ολυμπιακός αποκλείονταν και μαθηματικά από τα πλέι οφ της Euroleague! Έλα, όμως, που οι Βάσκοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη... Με τον Μπέρτανς, 4 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε να σημειώνει ένα απίστευτο τρίποντο, χωρίς ισορροπία και υπό πίεση, η ομάδα του Μπουρούση νίκησε 89-88! Αποτέλεσμα που έχει διπλή ανάγνωση...

Από τη μια κρατά ζωντανούς τους Βάσκους στο "κυνήγι" της πρώτης θέσης. Κι από την άλλη δίνει δικαίωμα στο Θρύλο να "κυνηγήσει" αυτό το "τρελό" σενάριο που μπορεί να τον φέρει ακόμα στα πλέι οφ. Χρειάζονται τα εξής αποτελέσματα στην 14η και τελευταία αγωνιστική: Νίκη του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με την ΤΣΣΚΑ, νίκη της Ρεάλ κόντρα στη Χίμκι στη Μαδρίτη, νίκη της Λαμποράλ κόντρα στην Μπάμπεργκ στη Γερμανία και νίκη της Ζαλγκίρις στο Κάουνας κόντρα στην Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί έχουν από απόψε "κλειδώσει" την πρόκριση!

Σε ό,τι αφορά το ματς στη Βιτόρια, οι Μαδριλένοι έκαναν εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο (21-11), στο δεύτερο το ματς ήταν ισορροπημένο, αλλά στο τρίτο ο σταθερά καλός Μπουρούσης και το απίθανο κρεσέντο του Τζέιμς από την περιφέρεια έφεραν την ανατροπή και την ισοπαλία στο 30ό λεπτό (67-67). Συναρπαστική τελευταία περίοδος με συνεχόμενες εναλλαγές για να φτάσουμε στο απίθανο τρίποντο του Μπέρτανς, με τον Σέρχιο Ροντρίγκες να χάνει δευτερόλεπτα νωρίτερα μια από τις δύο βολές που εκτέλεσε...