Ήττα για τη Ρεάλ

Η άμυνα "πρόδωσε" τη Ρεάλ στο ματς με την Τενερίφη, το τελευταίο για τους Μαδριλένους πριν τον "τελικό" με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, στις 25 Μαρτίου. Οι "μπλάνκος" αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα σε αυτή την εκτός έδρας αναμέτρηση. Δέχθηκαν 56 πόντους στο ημίχρονο και μάλιστα, τους 33 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Τενερίψη έπαιξε έξυπνα, ενώ είχε και καλά ποσοστά ευστοχίας με 12/27 τρίποντα και 19/32 δίποντα.

Η Ρεάλ φάνηκε φανερά επηρεασμένη από την ήττα στη Βαρκελώνη για την Euroleague "κυνηγούσε" το σκορ σε όλο το ματς και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να μπει πραγματικά στη διεκδίκηση. Με τη διαφορά να μεγαλώνει διαρκώς και στο 33' να φτάνει ακόμα και στο +20 για την Τενερίφη, που προηγήθηκε με 83-63!

Ο μοναδικός που πάλεψε για τους Μαδριλένους ήταν ο Ροντρίγκες, αλλά ήταν απελπιστικά μόνο. Ναι μεν σημείωσε 21 πόντους με καλά ποσοστά, αλλά δεν είχε καμία βοήθεια και έτσι η Ρεάλ ηττήθηκε φυσιολογικά.