"Μίλησε" η έδρα

Ο όμιλος, ο 4ος στο Eurocup, δεν ξεκινά σήμερα με το ματς του Θρύλου κόντρα στην Γιάκιν Ντογκού Γιουνιβερσιτεσί. Η αυλαία άνοιξε από χθες με το ματς που έγινε στο Κόζιτσε, ανάμεσα στους Γκουντ Έιντζελς και την Μίσκολτς. Με την έδρα να παίζει το ρόλο της, καθώς οι γηπεδούχες έφτασαν στην κατάκτηση του «ροζ φύλλου» αγώνα, επικρατώντας με 82-67.

Το ματς για 30 λεπτά ήταν αμφίρροπο και οι δύο ομάδες είχαν ισόποσες πιθανότητες για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα. Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι Σλοβάκες ανέβασαν στροφές, κυριάρχησαν μέσα στο παρκέ και με επί μέρους σκορ 23-13 «καθάρισαν» το ματς και πήραν τη νίκη.

Κορυφαία για την Κόζιτσε ήταν η Γιουρτσένκοβα με 17π.(6/8διπ.,5/7β., 7ρ.,3ασ.) και την ακολούθησε η Όμπλακ με 16π.(4/5τρ., 6ασ.), ενώ από την πλευρά της Μίσκολτς ξεχώρισε η Ρασίντ με 26π.(10/14β.). Το πρόβλημα για τις φιλοξενούμενες ήταν πώς την βοήθησαν μόνο οι Γιοβάνοβιτς(17π.) και Σέζκι (15π.) και μετά το… χάος, ενώ για την Κόζιτσε σκόραραν 9 παίκτες, με τις 6 να είναι έχουν τουλάχιστον από 8 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 41-34, 59-54, 82-67.