"Διπλό" στη Μπρέσια

Σημαντική νίκη πέτυχε η Αρμάνι στη Μπρέσια, το μεσημέρι της Κυριακής. Δύο ημέρες πριν από την αναμέτρηση με αντίπαλο τον Θρύλο, την Τρίτη το βράδυ (21:00) στο ΣΕΦ. Επικράτησε 97-80 και έκανε το «4 στα 4» στο ιταλικό πρωτάθλημα, όπου και οδηγεί την... κούρσα στην Lega Basket.

Η ομάδα από το Μιλάνο ήταν εξαιρετική στο επιθετικό τομέα και είχε από την αρχή του ματς το πάνω χέρι. Σημειώνει από 25 πόντους στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και 22 στο τρίτο. Κυριαρχώντας από το ξεκίνημα, με μοναδική εξαίρεση την 3η περίοδο που η Μπρέσια προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της. Εκεί μείωσε τη διαφορά από τους 16 του ημιχρόνου (34-50) στους 10 (65-75), αλλά ως εκεί.

Η Αρμάνι έλεγξε το ματς και έφτασε τελικά στο 97-80 με κορυφαίο τον Σίμον που πέτυχε 26 πόντους (6/12τρ.), έχοντας και 7ρ. Με άξιο συμπαραστάτη τον Ντράγκιτς με 16π. και 8ρ.