Έτοιμες για την Ευρώπη

Μια πολύ καλή προπόνηση ενόψει του πρώτου ματς στο Eurocup ήταν για τα κορίτσια του Ολυμπιακού το ματς με τον Κρόνο, στον Άγιο Δημήτριο. Οι νταμπλούχες Ελλάδας δεν συνάντησαν δυσκολίες, στο ντεμπούτο της Κάιζερ στο ελληνικό πρωτάθλημα. Και έδειξαν πώς και ρυθμό έχουν και σε καλή κατάσταση είναι ενόψει του πρώτου ευρωπαϊκού ματς, την προσεχή Πέμπτη στη Γλυφάδα με την τουρκική Γιόκιν Ντόγκου Γιουνιβέρσιτι.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη είχε καλό ρυθμό, ενώ το σημείο αναφοράς ήταν και πάλι ο πλουραλισμός στην επίθεση. Με πρώτη σκόρερ της Τζόνσον (22π.), αλλά και τις Μάλτση (12), Καλτσίδου (12) και Κάιζερ (11, στα 16 λεπτά που έπαιξε) να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε και πάλι δουλειά με τον Κρόνο να σκοράρει μόλις 53 πόντους, δηλαδή κάτι που μεταφράζεται σε 14 ανά δεκάλεπτο. Δείγμα της πολύ καλής ισορροπίας που έχουν οι «ερυθρόλευκες» μεταξύ άμυνας και επίθεσης.

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 23-46, 39-67, 53-90.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου: Τζανετάτου 4 (1/4 τριπ., 2/4 βολ. 3 ριμπ.), Αυτζή 9 (1/2 τριπ., 1/3 διπ., 4/6 βολ.), Σπαθάρου 15 (2/4 τριπ., 4/8 διπ., 1/2 βολ.) Τσιμίδη , Λαμπράκη, Σταμάτη 4 (2/3 βολ.), Οικονομίδου 1, Φάρου 2 (1/1 διπ.), Ξάνθου 6 (3/5 διπ.), Γασπαράτου, Σίντυ 12 (3/7 διπ., 6/7 διπ.).

Ολυμπιακός: Γκοτζή, Σταμάτη, Μπόνη 5 (1/2 τριπ., 1/1 διπ.), Χατζηνικολάου 9 (1/2 τριπ., 3/7 διπ., 11 ασίστ, 4 κλεψ. 2 ριμπ.), Κάιζερ 11 (4/6 διπ., 3/3 βολ., 1 ασίστ, 1 κλεψ., 1 ριμπ.) Μάλτση 12 (2/5 τριπ., 3/6 διπ., 5 ριμπ., 4 κλεψ. 3 ασίστ) , Παπαμιχαήλ 8 (4/8 διπ., 4 ριμπ.), Χαλιβέρα 5 (1/3 τριπ., 1/1 διπ., 3 κλεψ., 1 ασίστ), Τζόνσον 22 (10/13 διπ., 2/4 βολ. 6 ριμπ.), Κοσμά, Καλτσίδου 12 (5/9 διπ., 2/2 βολ., 2 ριμπ., 5 κλεψ.), Φουράκη 6 (3/3 διπ., 2 ριμπ.).