Έκοψε... ταρίφα ο Θρύλος!

Φέτος θα δούμε πολύ ωραία πράγματα στο ΣΕΦ. Από αυτόν τον Ολυμπιακό. Πριν το ματς με την Εφές, έχοντας κατά νου το φιλικό των δύο ομάδων στο Ηράκλειο, υπήρχε μια αγωνία. Πόσω δε μάλλον από τη στιγμή που είχε προηγηθεί ο αγώνας με τον ΠΑΟ, η 25άρα. Ίσως το μυαλό των πρωταθλητών να μην είχε… επανέρθει. Αλλά όπως φάνηκε στο παρκέ, αυτό δεν ίσχυε σε καμία περίπτωση. Οι πρωταθλητές με εκπληκτική εμφάνιση, με τρομερή ενέργεια στην άμυνα, με τον μύθο Βασίλη Σπανούλη να κάνει όργια στο παρκέ, διέλυσαν την Εφές με 90-66 και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην Euroleague.

Ο Θρύλος ήταν εκπληκτικός από το ξεκίνημα. Με τον Kill Bill να κάνει ένα απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο και τον Πρίντεζη να συνεχίζει το show του, προηγήθηκε με 28-16. Ο μεν V-Span με 8π. και 7 ασ., ο δε «Πριντ» με 14 π., κυρίως από δημιουργίες του Σπανούλη. Από την άλλη, η άμυνα ήταν τρομερή, με φοβερή ενέργεια. Κι αυτός που έκανε τη διαφορά, εκτός από τον Μπιρτς, ήταν ο εξαιρετικός Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ έκανε τη διαφορά με 8 π., 7ρ., 1ασ., 2κλ, 1 κόψιμο. Με τον Καναδό να δίνει και πάλι ρεσιτάλ με 3 τάπες και 8 ρ.

Η διαφορά όλο και μεγάλωνε για να φτάσει στη μέγιστη τιμή στο πρώτο ημίχρονο, το +19 (38-19). Σε εκείνο το σημείο υπήρξε μια χαλάρωση, με την Εφές να μειώνει προσωρινά με ένα σερί 3-14, για να τελειώνει το ημίχρονο με 41-33. Στο δεύτερο μέρος υπήρχε μια νευρικότητα στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Σπανούλης ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά, με τον Παπανικολάου να ανεβαίνει, όπως και τον Χάκετ που ήταν για μια φορά σε μεγάλη βραδιά, οργανωτικά.

Και όταν φάνηκε λίγο να υπάρχει… θέμα στην επίθεση, ανέλαβαν δράση ο Γκριν με τον Λοτζέσκι. Τελείωσαν το ματς με 25 πόντους συνολικά, αλλά από αυτούς οι 14 ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο. Και αν δεν υπήρχε ο Οσμάν που έκανε το ματς της… ζωής του με 22 πόντους, τότε η διαφορά δεν θα ήταν η γνωστή… ταρίφα, των 24 πόντων, αλλά νέα 30άρα! Το πιο σημαντικό ήταν πως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σούπερ στην άμυνα, αναγκάζοντας την Εφές σε μόλις 66 πόντους, 33 σε κάθε ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 41-33, 62-53, 90-66.

Ολυμπιακός: Σπανούλης 17 (9ασ.), Πρίντεζης 15 (6ρ.), Λοτζέσκι 14, Γκριν 11, Παπανικολάου 8, Μιλουτίνοφ 8 (7ρ.), Παπαπέτρου 6, Χάκετ 5, Μπιρτς 4 (8ρ., 3κοψ.), Μάντζαρης 2.

Αναντολού Εφές: Οσμάν 22, Τόμας 10, Ερτέλ 3, Χάνεϊκατ 6, Όμιτς 2, Κορκμάζ 2, Ντάνστον 5, Μπράουν 10, Γκρέιντζερ 6, Κότον.