Καταιγιστικές από την αρχή

Η καλή αρχή είναι ό,τι πρέπει για ανάλογη συνέχεια. Οι κοπέλες του Ολυμπιακού ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την υπεράσπιση του περσινού τους νταμπλ. Με αντίπαλο τον Φάρο Κερατσινίου, σε ένα ματς που πριν το τζάμπολ ξέραμε τι θα συμβεί.

Η τελική νίκη με 117-48 και η πρόκριση στα προημιτελικά ήταν δεδομένη. Το πιο σημαντικό για την Ελένη Καπογιάννη και τις παίκτριές της ήταν η σοβαρότητα που έδειξαν στα 40 λεπτά και το γεγονός ότι είχαν μεγάλη διάθεση στην άμυνα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Αντίπαλος στην 8άδα ο Αθηναϊκός.

Στο ματς δεν αγωνίστηκαν οι τρεις ξένες της ομάδας, η Τζόνσον, η Γιοβάνοβιτς και η Μπαρτόνοβα, ενώ η Ελένη Καπογιάννη έδωσε χρόνο συμμετοχή σε όλες τις παίκτριές της.

Τα δεκάλεπτα: 12-31, 18-59, 32-86, 48-117.

Φάρος Κερατσινίου: Κεχαγιά 15, Γκριτζά 6, Βράκα 4, Αλεξανδρίδου 9, Χατζηλεόντη 2, Ακριβού 3, Κοντραφούρη 9.

Ολυμπιακός: Γκοτζή 13 (2), Σταμάτη 19 (4), Μπόνη 7 (1), Χατζηνικολάου 13, Μάλτση 4, Παπαμιχαήλ 18, Χαλιβέρα 9, Φουράκη 17, Καλτσίδου 17.