Επιβλητικός πριν τη Μαδρίτη

Πρεμιέρα με νίκη, με «διπλό» για τον Ολυμπιακό. Οι πρωταθλητές νίκησαν στην Αμαλιάδα, παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ. Χωρίς, όμως, η απόδοσή τους να φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Διότι η διαφορά ποιότητας και δυναμικότητας με τον Κόροιβο ήταν δεδομένη. Και καλώς ή καλώς, οι πρωταθλητές είχαν στο μυαλό τους και το ματς της Euroleague, την προσεχή Τετάρτη στη Μαδρίτη, με αντίπαλο τη Ρεάλ.

Έπαιξαν όσο χρειάζονταν και όταν «έχτισαν» μια μεγάλη διαφορά, κατέβασαν –κάπως- στροφές. Κάτι που μαρτυρά και το επί μέρους σκορ στην τελευταία περίοδο, που ήταν 27-27. Αλλά στα πρώτα 30 λεπτά είχαν το απόλυτο έλεγχο, με την άμυνα να αποτελεί τον «άξονα» για το παιχνίδι του Ολυμπιακού και την επίθεση να είναι σε καλή ημέρα, ειδικά σε ό,τι αφορά το περιφερειακό σουτ, όπως ξεχώρισε ο Ματ Λοτζέσκι. Ειδικά στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο, η άμυνα ήταν όπως έπρεπε με τους γηπεδούχους να σκοράρουν 10 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν 37, αντίστοιχα.

Ντεμπούτο στη Basket League για τον Μπιρτς και τον Γκριν. Ο Καναδός ήταν στην αρχική πεντάδα και πραγματοποίησε μια ακόμα καλή εμφάνιση. Σε ό,τι αφορά τον Αμερικανό, ήταν δεύτερος σκόρερ για τον Ολυμπιακό με 16 (σ.σ.: πίσω από τους 18 του Λοτζέσκι) με καλά ποσοστά (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα). Όσον αφορά στον «Βέλγο» του Θρύλου, ήταν το μεγάλο κέρδος από το ματς με τον Κόροιβο. Με 3/4 δίποντα και 4/7 τρίποντα (σ.σ.: ξεκίνησε με 4/5), 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Αυτό που έλειψε από τους πρωταθλητές, αυτό το είδαμε στην Αμαλιάδα. Δηλαδή τους πόντους του Ματ που θα βοηθήσει πολύ φέτος.

Σημαντικό σημείο εκτός από την καλή άμυνα για 30 λεπτά ήταν και η επιθετική πολυφωνία. Διότι σκόραραν όλους οι παίκτες της 12άδας, αλλά αυτό που θέλει προσοχή είναι οι προσπάθειες. Ναι μεν ο Ολυμπιακός έβαλε 12 τρίποντα, αλλά είχε 34 προσπάθειες, ενώ έκανε μόλις 26 για δύο πόντους με ποσοστό 57%. Πρέπει να υπάρχει μια καλύτερη ισορροπία στο συγκεκριμένο σημείο. Ακόμα οι βολές. Σε ένα εύκολο ματς, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 22/30 (73%), δηλαδή έχασαν 8 κι αυτό είναι κάτι που στα μεγάλα ματς θα παίξει ρόλο. Όσον αφορά στη μέγιστα διαφορά για τον Θρύλο, το +26.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 27-45, 39-61, 66-88.

Κόροιβος Αμαλιάδας: Γκότσερ 13(4), Μπράουν 14(1τρ.,5ρ., 9ασ.), Μιλουτόνοβιτς 14(3τρ.), Μιχάλογλου 2, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 2, Αθανασόπουλος, Κάτζος, Αποστολίδης, Μπεκρής 2, Ρίτσαρτ 5, Χολ 14(8ρ.).

Ολυμπιακός: Γκριν 16(1τρ.,3ρ.,2ασ., 1κλ.), Μπιρτς 6(6ρ., 2κλ.), Τολιόπουλος 3(1τρ.), Παπαπέτρου 6(2τρ.,3ρ.,1ασ.), Σπανούλης 4(4ασ.), Αγραβάνης 7(1ρ.,2ασ.), Μιλουτίνοφ 2(3ρ.,1κοψ.), Πρίντεζης 10(1τρ.,7ρ.,1ασ.), Παπανικολάου 8(1τρ.,4ρ.,1ασ.,1κοψ.), Μάντζαρης 6(2τρ., 3ρ.,4ασ.,1κοψ.), Χάκετ 2(2ρ.,2ασ.,1κλ.), Λοτζέσκι 18(4τρ.,7ρ.,4ασ.,1κλ.).