Εξαιρετικός και πάλι

Οι νίκες στα ματς προετοιμασίας των πρωταθλητών συνεχίστηκαν και σήμερα. Αυτή τη φορά με αντίπαλο την τουρκική Καρσίγιακα στο ΣΕΦ και τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 86-67. Οι πρωταθλητές έδειξαν και πάλι σε καλή κατάσταση. Μετά από ένα «νωθρό» πρώτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση, πάτησαν... γκάζι και γύρισαν το ματς, για να φτάσουν σε μια ακόμα νίκη.

Είναι χαρακτηριστικό πως με εξαίρεση την πρώτη περίοδο που δεν λειτούργησαν καλά πολλά πράγματα για τον Θρύλο –πέτυχε 14 πόντους στην επίθεση και δέχθηκε 26 στην άμυνα- η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική. Οι πρωταθλητές στα επόμενα 20 λεπτά, ως το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου, έκαναν επί μέρους σκορ 48-20, παίζοντας ωραίο και θεαματικό μπάσκετ, ενώ στην τελευταία περίοδο άνοιξε το ματς, κάτι που μαρτυρά και το επί μέρους σκορ της περιόδου (24-21).

Για τους πρωταθλητές Ελλάδος, το ματς άρχισε εντυπωσιακά με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να προηγούνται με 10-0 στο πρώτο 3λεπτο, στη συνέχεια, όμως, οι Τούρκοι με επιμέρους σκορ 4-26, προσπέρασαν για το 14-26. Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα άλλαξε, η άμυνα βελτιώθηκε και η ομάδα του Μάρκοβιτς σκόραρε 12 πόντους, στο ίδιο διάστημα Μιλουτίνοφ και Αθηναίου ήταν εντυπωσιακοί για το 37-38 του ημιχρόνου.

Μάντζαρης, Αθηναίου συνέχισαν να «πυροβολούν» πίσω από τα 6,75 μ. για το 62-46 του 30ού λεπτού. Δηλαδή οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν μόλις οκτώ πόντους στην τρίτη περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί και στις δύο μεριές του παρκέ και έτσι έφτασε άνετα στο τελικό 86-67.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 37-38, 62-46, 86-67.

Ολυμπιακός: Γκριν 9 (3/5διπ, 1/2τριπ, 1ριμπ), Μπιρτς 8 (4/6βολ ,2/4διπ, 3ριμπ, 1ασ, 1κοψ), Παπαπέτρου 6 (1/1βολ, 1/3διπ, 1/3τριπ, 2ριμπ, 1ασ), Σπανούλης 2 (1/2διπ, 0/2τριπ, 1ριμπ, 5ασ, 4κλεψ), Αγραβάνης 8 (1/1βολ, 1/2διπ, 1/1τριπ, 3ριμπ, 1κοψ), Μιλουτίνοφ 11 (5/5βολ, 3/4διπ, 8ριμπ, 5ασ), Πρίντεζης 8 (4/7διπ, 0/1τριπ, 4ριμπ), Παπανικολάου 2 (1/1διπ, 0/2τριπ, 2ριμπ, 2κλεψ), Μάντζαρης 9 (0/1διπ, 3/4τριπ, 3ασ), Λοτζέσκι 6 (2/2βολ, 2/2διπ, 0/2τριπ, 1ασ), Αθηναίου 17 (1/2διπ, 5/5τριπ, 3ριμπ, 1ασ), Μαραγκός (1ριμπ), Τολιόπουλος.

Καρσίγιακα: Ντίλαρντ 8 (1), Πέτγουεϊ 6, Μπαϊγκούλ 3 (1), Μπον 10, Γκιουβέν 2, Τσελέλ, Μπράουν 15 (3), Σεντούρκ 1, Σάμερς 22 (2), Ντογκάν.