Το έχασε μόνος του...

O Oλυμπιακός ήταν κυρίαρχος στην Πόλη για τρία δεκάλεπτα, αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το διπλό, λόγω των διαδοχικών του λαθών και έτσι γνώρισε την ήττα με 91-89 από την Εφές.  Εβάν Φουρνιέ στο δεύτερο μέρος, Σάσα Βεζένκοφ και Τάιλερ Ντόρσεϊ στο πρώτο, Σακίλ ΜακΚίσικ και στα δύο ήταν οι τέσσερις που ξεχώρισαν για τον Θρύλο που έπεσε στο 2-2 της κατάταξης.

Με Ουόκαπ, Φουρνιέ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ ξεκίνησε το ματς στην Πόλη ο Θρύλος! O Φουρνιέ μπήκε φουριόζος και με ένα προσωπικό 5-0 σερί έδωσε προβάδισμα (2-5) στους Πειραιώτες στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης. Δύο γρήγορα φάουλ από τον Φουρνιέ ελέω Ντιφαλά, στη θέση του πέρασε Ντόρσεϊ μετά από 2:22. Ο Φαλ με ένα δυναμικό καλάθι πέτυχε το γκολ-φάουλ (3-8), ενώ ο Σάσα ανέβασε τη διαφορά στο +7 (3-10) αναγκάζοντας τον Μιγιάτοβιτς να καλέσει τάιμ-άουτ. Ο Βεζένκοβ κάνει πράγματα και θαύματα, φτάνει τους 10 πόντους κι ο Ολυμπιακός πηγαίνει στο +13. Ο έβαλε τέλος στο σερί του Θρύλου για το 8-18, αλλά ο Σάσα συνέχισε το… βιολί του και την ενέργεια του απέκτησε και ο Πετρούσεφ, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά στο +15 (8-23), με τους Πειραιώτες να παίζουν τρομερή σκυλίσια άμυνα, με μπροστάρη τον Γουόκαπ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στους 12 (11-23).

Με Βιλντόζα, Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ, Πίτερς και Πετρούσεφ μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν πατούσε καλά στα πρώτα δύο λεπτά, μετά τους Τούρκους να καταφέρνουν να ρίξουν τη διαφορά στους 8. Ο ΜακΚίσικ έβαλε τους πρώτους πόντους του Θρύλου στο δεύτερο δεκάλεπτο για το 15-25. Στη συνέχεια, ο Ντόρσεϊ έδωσε λύσεις πίσω από την γραμμή των 6.75μ. κάνοντας το 18-28, όμως, έχανε εύκολα και ελεύθερα σουτ και ο Λάρκιν που είχε πάρει φόρα μείωσε τη διαφορά στους 6 (28-34). Ο Ντόρσει ξανά με ένα τρίποντο έδωσε «ανάσα» στους Πειραιώτες που δεν πραγματοποίησαν το καλύτερο τους δεκάλεπτο, κάνοντας το 28-37. H second unit του Ολυμπιακού τα έκανε μαντάρα στην άμυνα (30 πόντους στη δεύτερη περίοδο), έδωσε την ευκαιρία στην Έφες να αποκτήσει επιθετικό ρυθμό και για ένα τετράλεπτο να κυριαρχήσει πλήρως στο παρκέ, πλησιάζοντας στον πόντο. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. ο ΜακΚίσικ έκανε τον... Ρίβερς, έτρεξε όλο το γήπεδο, πάσαρε στη γωνία και ο Ντόρσεϊ σκόραρε για το 41-44! Σπουδαία φάση από τον Ολυμπιακό, σε ένα πρώτο εικοσάλεπτο με συνολικά καλή εικόνα.

Με δύο βολές του Βεζένκοφ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Πόλη, με τους Τούρκους να μειώνουν στον πόντο (45-46). Φουρνιέ και Φαλ δημιουργώντας ρήγματα στην άμυνα της Εφές έχτισαν μία διαφορά 5 πόντων (47-52) 5:40’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο σπουδαίος Φουρνιέ βρισκόμενος σε μεγάλο βράδυ έβαλε δύο σερί τρίποντα κρατώντας το προβάδισμα των Πειραιωτών (53-59). Οι Τούρκοι με δύο τρίποντα έφεραν στα ίσα το ματς, αλλά ο Φουρνιέ με αυταπάρνηση έκανε το 59-61 με δύσκολο λέι-απ. Ο Βεζένκοφ που δέχτηκε αρκετό μπασκετικό ξύλο πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο από την γωνία (61-64). ΜακΚίσικ και Φουρνιέ με μεγάλα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου διαμόρφωσαν το 65-70.

Με ένα γκολ φάουλ του Ράιτ και ένα ωραίο λέι-απ του Βιλντόζα για το 67-75, ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο για τον Θρύλο. Ο Ολυμπιακός μπορούσε να χτίσει μεγαλύτερη διαφορά, αλλά έδειχνε ότι άμυνα του ήταν το ψεγάδι του στο ματς κρατώντας τους Τούρκους σε απόσταση αναπνοής. Με ένα 6-0 από την Εφές για το 85-82, ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ-άουτ και άλλαξε πλήρως την πεντάδα του, με τους Γουόκαπ, Φουρνιέ, ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ, Φαλ και δικαιώθηκε καθώς πέρασε μπροστά για έναν πόντο. Όμως το τελευταίο 1,5 λεπτό ήταν απελπιστικά άστοχοι, με αποτέλεσμα η Εφές να προηγηθεί με 89-86, 10.1’’ πριν το φινάλε. Ο ΜακΚίσικ διαμόρφωσε το τελικό 91-89 με ένα τρίποντο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 24 (5/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπομπουά 4, Νουόρα 10 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπράιαντ 11 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σμιτς 8 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Τόμπσον 13 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πουαριέ 7 (7 ριμπάουντ), Οσμάνι 4 (4 ριμπάουντ), Γιλμάζ 5 (1), Γουίλις 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ 7 (3/5 δίποντα), Βιλντόσα 2, Φαλ 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 16 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου (5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 11 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Πίτερς 4, Πετρούσεβ 3, ΜακΚίσικ 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Φουρνιέ 20 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 22/36 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 11/15 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/38 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 15/17 βολές, 21 ριμπάουντ (14 αμυντικά - 7 επιθετικά), 26 ασίστ, 8 κλεψίματα, 9 λάθη, 19 φάουλ