Δεν άντεξε μέχρι τέλους...

Η Εθνική Ανδρών ολοκλήρωσε το ταξίδι της στο Παρίσι στους προημιτελικούς. Εκεί όπου ηττήθηκε με 76-63 από την Γερμανία, η οποία θα συνεχίσει στους ημιτελικούς των Ολυμπιακών Αγώνων, περιμένοντας τον νικητή του αγώνα Καναδά – Γαλλία.

Η Ελλάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Οδήγησε στο 2-10 (3’) και με τρίποντο του Καλάθη στο 9-21 (9’), κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει οχτώ γρήγορους πόντους.

Η δεύτερη περίοδος είχε διαφορετική εικόνα με την Γερμανία να βρίσκει μακρινά σουτ και καλύτερες συνεργασίες. Το 16-23 (12’) από τα χέρια του Ντίνου Μήτογλου και το 20-28 (13’) από τον Τολιόπουλο έγινε 24-28 (14’50’’) από τον Τίμαν. Ο Κώστας Παπανικολάου με ένα τρίποντο έδωσε και πάλι έναν αέρα επτά πόντων στην ελληνική ομάδα (24-31, 15’), ο Γιάννης ακολούθησε για το 27-33 (17’), αλλά στην τελική ευθεία Βάγκνερ και Τάις οδήγησαν τον αγώνα σε ισοπαλία (36-36).

Τρία τρίποντα από Γουόκαπ και Παπανικολάου βοήθησαν την Ελλάδα να πάρει και πάλι ένα μικρό προβάδισμα (42-47, 23’40’’) με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να χρεώνεται με τρίτο φάουλ. Οι Γερμανοί επέστρεψαν για να φτάσουν ως το δικό τους +4 (54-50, 28′), ο Τολιόπουλος μείωσε από τη γραμμή (54-52), αλλά ο Μπονγκά έγραψε το 59-52 της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Φραντζ Βάγκνερ έστειλε τη διαφορά στο +9 (61-52, 31′) με την Γερμανία να ανανεώνει τις επιθέσεις της μαζεύοντας τα “σκουπίδια” (11 επιθετικά ριμπάουντ σε 32′). Ο Φραντζ Βάγκνερ έστειλε τη διαφορά στο +10 (67-57, 36’50”) για πρώτη φορά, ο Σρέντερ έγραψε το 72-57 (38′) με τους Γερμανούς να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 76-63.

Διαιτητές: Βάζκεζ (Πουέρτο Ρίκο), Κοζλόφσκις (Λετονία), Μπατίστα (Πουέρτο Ρίκο)

Δεκάλεπτα: 11-21, 36-36, 59-52, 76-63

Ελλάδα (Σπανούλης): Γουόκαπ 12 (2), Λαρεντζάκης, Τολιόπουλος 7 (1), Καλάθης 5 (1), Καλαϊτζάκης 1, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 10 (2), Αντετοκούνμπο 22, Μήτογλου 6