Στις λεπτομέρειες...

Δεν τα κατάφεραν τα κορίτσια του Σπύρου Σαραντίτη στο τρίτο ματς για την προημιτελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Με αντίπαλο το Μαρκόπουλο που έχει παίκτριες που αγωνίζονται και στην πρώτη ομάδα του συλλόγου, στην Α1 Γυναικών.

Οι "ερυθρόλευκες" βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 στα σετ (22-25, 20-25), καθώς υπέπεσαν σε λάθη απειρίας σε καίρια σημεία και ενώ είχαν προηγηθεί σε αμφότερα, με 18-12 στο πρώτο και 19-16 στο δεύτερο, αντίστοιχα.

Στη συνέχεια, με αποφασιστικότητα και Ολυμπιακή ψυχή κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να ισοφαρίσουν σε 2-2 στα σετ, κατακτώντας το τρίτο και το τέταρτο με 25-21 και 25-20, αντίστοιχα. Στο τάι μπρέικ η κούραση έπαιξε ρόλο και ήρθε η ήττα με 15-11.

Το Σάββατο, οι Κορασίδες του Ολυμπιακού αντιμετωπίζουν τον Ηρακλή Κηφισιάς στο Ζηρίνειο (17:00) και με νίκη παίρνουν το εισιτήριο για το Final-4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος που θα γίνει στη Ζάκυνθο, από 12 έως 14 Μαΐου.

Τα σετ: 22-25 (27’), 20-25 (32’), 25-21 (30’), 25-20 (34’), 11-15 (15’)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Σ. Σαραντίτης): Μπακιρτζόγλου, Ζουμίδη, Βασιλοπούλου, Καίσαρη, Αδαμοπούλου, Λουκάτου, Θεοδώρου, Μιλεντίγεβιτς, Ζαμπάτη, Πάντου, Γιώτα, Λιόλιου, Γκόλφη.

Μαρκόπουλο (Μ. Καλαρά) : Σιδέρη, Δήμα, Βράμε, Καρακάση, Αλεξάκου, Μπαμπίρη, Γεωργακοπούλου, Μεθενίτη, Χαριτωνίδη, Νικολογιάννη, Αλεξανδράκη,  Γεωργατζή, Σταμούλη, Μολδοβανίδη.