Εμφατικό διπλό του Θρύλου στη Θεσσαλονίκη!

ΕΤΣΙ ΝΙΚΑΕΙ Ο ΠΕΙΡΑΙΑΣ! Ο Ολυμπιακός νίκησε ξανά τον ΠΑΟΚ, μία εβδομάδα μετά την κατάκτηση του Super Cup, έδειξε την ανωτερότητα και μπήκε με το… δεξί στην φετινή Handball Premier επικρατώντας με 36-24 στη Θεσσαλονίκη, δηλώνοντας έμπρακτα πως ο πήχης των Πειραιωτών είναι ψηλά και ο στόχος είναι η διατήρηση των κεκτημένων στην Ελλάδα. Ο Σάββας Σάββας με επτά γκολ (και δύο εξ αυτών εντυπωσιακά) ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα ενώ ακολούθησε με έξι ο Γιώργος Παπαβασίλης

Τα πρώτα λεπτά στο «Σπίτι του Χάντμπολ» είχαν δύο ομάδες που σκόραραν… εναλλάξ. Χρειάστηκαν 28 ολόκληρα λεπτά για να αποκτήσει κάποια ομάδα προβάδισμα δύο τερμάτων. Αυτός ήταν ο Ολυμπιακός, που έκανε το 12-14 με τον Πασσιά και αμέσως μετά το 12-15 με τον Σάββα.  Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-15 και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αφού σε τέσσερα λεπτά (4:31), ξέφυγε με +5 (14-19), με τον Σάββα, με τον Βίντα να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +7 (15-22), στο 37ο λεπτό, με το έβδομο προσωπικό του τέρμα! Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν άφησαν το... πόδι από το «γκάζι» και με το πέμπτο γκολ του Παπαβασίλη, έφτασαν στο +9 (19-28), στο 44ο λεπτό, με τον Σάββα να «γράφει» το +10 (19-29), στο 46:15. Ο Βίντα έτρεξε στην κόντρα και έδωσε «αέρα» 12 τερμάτων (19-31) στον Θρύλο, στο 48ο λεπτό, με τον Βούγιοβιτς να διατηρεί το +12, «γράφοντας» το 35-23, στο 57:10. Ο Σάββας σκόραρε ξανά και έκανε το 36-23, δίνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά (+13) στους «ερυθρόλευκους», στο τελευταίο λεπτό του ματς (59:10), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει, για το τελικό 36-24 στη Θεσσαλονίκη.