Τριπλό... κέρασμα στη Φιλαδέλφεια!

Ακόμα μια σημαντική νίκη επί της ΑΕΚ σημείωσε ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, πριν από 14 χρόνια.

Ήταν 20 Ιανουαρίου του 2002 όταν ο Θρύλος αντιμετώπισε την Ένωση στο γήπεδό της, στη Νέα Φιλαδέλφεια και τη νίκησε με σκορ 3-2, για το πρωτάθλημα της σεζόν 2002-03.

Οι "ερυθρόλευκοι" μάλιστα, κατάφεραν να "γυρίσουν" το ματς, καθώς είχαν βρεθεί πισω στο σκορ από πολύ νωρίς εξαιτίας ενός γκολ του Νικολαΐδη στο 8ο λεπτό.

Ο Αλέξης Αλεξανδρής ωστόσο, "κάρφωσε" την πρώην ομάδα του στο 22' με κεφαλιά ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η ΑΕΚ είχε την τύχη να πάει στ' αποδυτήρια για την ανάπαυλα των ημιχρόνων προηγούμενη στο σκορ, καθώς στο 43' ο Τσιάρτας εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος κι αλλάζοντας εντελώς πορεία αιφνιδίασε τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο για το 2-1.

Στο β' ημίχρονο ωστόσο, κυριάρχησε ο Ολυμπιακός! Στο 77' ο Τζιοβάνι με... βραζιλιάνικο "τελείωμα" έφερε και πάλι το ντέρμπι στα ίσα, για να χαρίσει στους "ερυθρόλευκους" του Τάκη Λεμονή την σπουδαία εκτός έδρας νίκη ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς στο 90' με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ!