Τόσο αγωνίστηκαν οι Έλληνες!

Ο υπηρεσιακός προπονητής της Εθνικής μας ομάδας, Νίκος Παπαδόπουλος, αξιοποίησε τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, στις αναμετρήσεις με αντίπαλο την Γερμανία και την Μάλτα. Μάλιστα, ο Γιώργος Μασούρας στα 129 που αγωνίστηκε, βρήκε και ένα τέρμα απέναντι στην «οικοδέσποινα» του Γιούρο, Γερμανία και την έβαλε μπροστά στο σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα βέβαια ήταν διαφορετικό, αφού ήρθε το 2-1 για τα «πάντσερ». Από εκεί και πέρα, τα γάντια της «γαλανόλευκης» φόρεσε και ο Κωνσταντίνος Τζολάκης, που στα 81 λεπτά παρουσίας με την Μάλτα δε μάζεψε τη μπάλα από τα δίχτυα του. Εξάλλου, χρόνο πήραν και οι δύο κεντρικοί αμυντικοί του θρύλου, Παναγιώτης Ρέτσος και Ανδρεάς Ντόη. Με τον πρώτο να παίζει για 74 λεπτά και τον δεύτερο να καταγράψει 16 λεπτά συμμετοχής και ανεβάζοντας τη ψυχολογία του με αυτή την παρουσία.

Εξάλλου, ο Στέβαν Γιόβετιτς είχε παίξει ως αλλαγή για ένα ημίχρονο στην αναμέτρηση του Μαυροβουνίου, με αντίπαλο την Γεωργία και κατάφερε να σκοράρει, διευρύνοντας το εντυπωσιακό σερί σε γκολ που έχει με τη φανέλα του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος. Αξιοσημείωτη πάντως ήταν ακόμα πιο πολύ και η παρουσία του Σαντιάγκο Έσε, ο οποίος έπαιξε ως αλλαγή στο πρώτο φιλικό της Κ23 της Αργεντινής με αντίπαλο την Παραγουάη, ενώ με τον ίδιο αντίπαλο, κατέγραψε ολόκληρο 90λεπτο, στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι.