Το αδιανόητο ρεκόρ του Γιόβετιτς!

Τη σούπερ φόρμα στην οποία βρίσκεται επιβεβαίωσε, για ακόμη μία φορά, ο Στέβαν Γιόβετιτς. Ο 35χρονος μεσοεπιθετικός και εκ των κορυφαίων για τον Ολυμπιακό στον τελικό του Conference League, όπου άλλαξε τη ροή του αγώνα με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο της «OPAP Arena», «βρήκε» και πάλι δίχτυα με το Μαυροβούνιο. Αυτή τη φορά, ήταν το φιλικό απέναντι στη Γεωργία, στο οποίο μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο και στο 66ο λεπτό σκόραρε με υπέροχο πλασέ στην κίνηση, για να μειώσει σε 2-1 για την χώρα του. Πρόκειται για το 36ο τέρμα του Γιόβετιτς με την Εθνική ομάδα του Μαυροβουνίου, στην 78η εμφάνισή του με το αντιπροσωπευτικό του συγκρότημα.

Άλλο, όμως, είναι το πιο εντυπωσιακό με τον επιθετικό του Ολυμπιακού. Πως από τις 7/9 του 2023 και ένα παιχνίδι του Μαυροβουνίου με την Λιθουανία για τα προκριματικά του Euro, ο Γιόβετιτς σε 10 σερί αγώνες έχει γκολ ή ασίστ, με εξαίρεση έναν αγώνα με αντίπαλο τον Βέλγιο, όπου η Εθνική του, ηττήθηκε με 2-0! Είχε ασίστ, γκολ, ασίστ, γκολ, γκολ και ασίστ, ασίστ, ασίστ, γκολ και γκολ, στους αγώνες με Λιθουανία, Βουλγαρία, Λίβανο, Σερβία, Λιθουανία, Ουγγαρία, Λευκορωσία, Β. Μακεδονία και Γεωργία, χθες (9/6), αντίστοιχα! Σε σούπερ φόρμα ο Γιόβετιτς, για τον οποίο η ηλικία είναι ένας απλός... αριθμός.