Ο Ζέλσον και οι λύσεις στα play off

Ένας ποδοσφαιριστής που έχει αφήσει το στίγμα του στη διαδικασία των play offs, από πλευράς Ολυμπιακού, είναι ο Ζέλσον Μαρτίνς. Ο Πορτογάλος εξτρέμ, που «βλέπει» από τώρα και τη νέα σεζόν, στην οποία αναμένεται να είναι ακόμα πιο έτοιμος από άποψη φυσικής κατάστασης (και θέλει να αποφύγει διάφορους τραυματισμούς), κάθε φορά που μπαίνει στο γήπεδο, έχει τον τρόπο για να προσφέρει κάτι. Και αυτό συνέβη ακόμα και στον αγώνα με την ΑΕΚ, αφού ήταν ο ποδοσφαιριστής που «σέρβιρε» στον Όρτα, στη φάση του 2-0, δημιουργώντας «ρήγματα» στην «κιτρινόμαυρη» άμυνα.

Δεν ήταν ωστόσο η πρώτη φορά που κατάφερε να βοηθήσει σε αυτό το «μίνι πρωτάθλημα», παρά το γεγονός πως δεν είχε… φουλ συμμετοχές. Σε οκτώ αναμετρήσεις και 368 αγωνιστικά λεπτά, ο πρώην εξτρέμ της Μονακό και της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, ήταν ο παίκτης που «έφτιαξε» το γκολ του Στέβαν Γιόβετιτς για το 0-1 των φιλοξενούμενων, πριν ακολουθήσει η… καταιγίδα του 1-5. Παράλληλα, στο εντός έδρας ματς με τον ΠΑΟΚ όπου ξεκίνησε βασικός, κατάφερε να σκοράρει για το δεύτερο τέρμα του θρύλου στο τελικό 2-1, εκμεταλλευόμενος την πάσα του Ντανιέλ Ποντένσε, με τον οποίο και γνωρίζεται από το παρελθόν και τις ακαδημίες της Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Εξάλλου, στα 79 λεπτά που έπαιξε με αντίπαλο τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ήταν από τους πιο ορεξάτους παίκτες του Ολυμπιακού και αυτός που «έγραψε» το 1-1 μετά από την πάσα του Φορτούνη. Aκόμα και στο ντέρμπι της Λεωφόρου, έδωσε έναν τόπο επιθετικά.