Άλωσε ξανά το ΟΑΚΑ με Πειραιώτικη μαγκιά!

Έτσι, αυτό είναι! Με φόρα και μη σταματάς πουθενά ΘΡΥΛΕ! Ο Ολυμπιακός με πάθος και ψυχή γλέντησε ξανά τον Παναθηναϊκό, μέσα στο ΟΑΚΑ με 78-88, στην παράταση και έφτασε στο 18-1 το μεγάλο σερί επί του αντιπάλου του! Μοναδική εμφάνιση από τον Θρύλο του Μπαρτζώκα! Μιλάμε για ΤΟ γλέντι!

Με τους Ουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς, Μιλουτίνοφ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με τον ΠΑΟ, με τον Ουόκαπ να σκοράρει με τρίποντο από τη γωνία για το 0-3. Ο ΠΑΟ με Γκράντ και Βιλντόζα πήραν προβάδισμα για το 5-3, αλλά ο Ουόκαπ με ωραίο λέι-απ ισοφάρισε σε 5-5. Γκριγκόνις και Πίτερς από ένα τρίποντο ανέβασαν τον δίχτυ του σκορ σε 8-8. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» με τα τρίποντα των Πίτερς και Ουόκαπ έκαναν το 10-16, αλλά κατάφεραν οι γηπεδούχοι με τον Μπαλτσερόφσκι να μειώσουν σε 15-16, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το 22-23, υπέρ του Θρύλου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο με υψηλή ένταση, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς και να προσφέρουν θέαμα στα πρώτα λεπτά με το 28-27 υπέρ του ΠΑΟ, 7’ λεπτά πριν το τέλος. Ο Σλούκας έκανε το 30-27 και ο ΜακΚίσικ έβαλε τέλος σε ένα κακό σερί άστοχων επιθέσεων για το 30-29. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» κόλλησαν επιθετικά  και έκαναν πολλά λάθη, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να το εκμεταλλευτεί και να πάρει προβάδισμα με την… βοήθεια των βολών για το 39-29, θυμίζοντας εποχές Βασιλακόπουλου. Ο Γκός έβαλε τέλος στη… ξηρασία των Πειραιωτών για το 39-31, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχιζαν να μην πατούν καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει τη διαφορά στους 10 (43-33). Ο Κάνααν «ψαλίδισε» τη διαφορά με ένα τρίποντο, διαμορφώνοντας το 43-36 στο τέλος του πρώτου ημίχρονου. Ένα πρώτο ημίχρονου, στο οποίοι οι «ερυθρόλευκοι» δεν πατούσαν καλά και είδαν τον Μιλουτίνοφ να έχει από νωρίς 2 φάουλ και δεν είχαν τη διάθεσή του τον Φαλ, επομένως αναγκάστηκαν να αποσύρουν τον Σέρβο για μεγάλο χρονικό διάστημα, κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι πρώτες δύο επιθέσεις του ήταν άστοχες και ο Ερνανγκόμεθ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά για το 46-36. Ο Παπαπανικολάου μειώνει με ένα τρίποντο για το 46-39 και στη συνέχεια, ο Μίλου με ένα ζευγάρι βολών έκανε το 48-41. Ο Θρύλος όσο περνούσε την ώρα πατούσε καλύτερα στο παρκέ και ο Ουόκαπ με τρίποντο μείωσε για το 48-44. Ο Κάνααν μείωσε τη διαφορά στο καλάθι, με τρίποντο για το 51-49, αλλά ο Γκριγκόνις έκανε το 53-49. Ωστόσο, ο Κάνααν έδωσε ξανά τη λύση, με νέο τρίποντο για το 53-52. O Παναθηναϊκός με ένα 7-0 σερί έκανε το 59-52, το οποίο και το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Πίτερς να πετυχαίνει ένα γκολ-φάουλ και τον Μιλουτίνοφ να καρφώνει εντυπωσιακά για το 59-57, αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει τάιμ-άουτ από νωρίς. Oι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι εύστοχοι και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τα καλάθια των Μιλουτίνοφ και Γκος για το 59-63. Σλούκας, Γκριγκόνις και Λεσόρ έφεραν ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό για το 66-63, αναγκάζοντας τον κόουτς Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ-άουτ με 4:31’ πριν το τέλος. Ο Γκος ισοφάρισε με τρίποντο από την κορυφή για το 66-66 και στη συνέχεια ο Ουόκαπ με νέο τρίποντο έγραψε το 66-69 και ο Αταμάν κάλεσε τάιμ-άουτ με 3:05’ πριν το τέλος. Ο Γκριγκόνις έβαλε δύο σερί τρίποντα και έκανε το 72-69, αλλά ο Ουόκαπ με νέο προσωπικό τρίποντο έκανε το 72-72, σε ένα ματς ροντέο στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Πίτερς απάντησε στο καλάθι του Σλούκα, κάνοντας το 74-74. Ο Ουόκαπ έχασε το λέι απ και ο Σλούκας αστόχησε στην άλλη πλευρά, στην τελευταία επίθεση σε δύσκολο σουτ και το ματς πήγε παράταση.

Ο Θρύλος συνέχισε δυναμικά και στην παράταση και ο «καυτός» Κάνααν έβαλε νέο τρίποντο και έκανε το 74-77, ενώ, στη συνέχεια, ο απίστευτος Μιλουτίνοφ «τάπωσε» τον Σλούκα και κάρφωσε στην άλλη ρακέτα για το 74-81, αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει τάιμ-άουτ. Ο Γκος μετά το τάιμ-άουτ «πυροβόλησε» από τα 6.75 και με άλλο ένα καλάθι έγραψε το 74-86 καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς για τον Θρύλο. Ο Μιλουτίνοφ κάρφωσε θεαματικά και έγραψε το 76-88, με το τελικό σκορ να είναι το 78-88 και τον Θρύλο να παίρνει μια μεγάλη νίκη.