Μάγκας Θρύλος, «καθάρισε» την Αρμάνι Μιλάνο!

Μία πολύ μεγάλη νίκη, άλλη μία, σημείωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε 67-58 την Αρμάνι Μιλάνο. Έδειξε το καλύτερό του πρόσωπο και κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο, διάστημα που αρκούσε να του δώσει τη νίκη. 16 πόντους έβαλε ο Σλούκας, 16 είχε και ο Βεζένκοβ, 14 έβαλε ο σπουδαίος ΜακΚίσικ, 12 ο Φαλ με 7 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι. Βασικά, μπήκε καλά και έπαιξε εξαιρετική άμυνα, αλλά όσο καλός ήταν σε αυτό το κομμάτι, τόσο κακός ήταν στο επιθετικό! Είναι ενδεικτικό πως τους πρώτους του πόντους τους πέτυχε μετά από 2:25'', με τον Φαλ να ισοφαρίζει σε 2-2! Ο Ουόκαπ έκανε το 4-2 με 2/2 βολές και ο Φαλ με υπέροχη ενέργεια και κάρφωμα το 6-6. Ο Χολ για δύο και ο Μέλι με καλάθι και φάουλ έκαναν το 6-11, την ώρα που ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν πολύ να σκοράρει! Οι 7 πόντοι (7-11 με 1/2 βολές ο Φαλ) σε 9 λεπτά, τα λένε όλα! Κάπως έτσι, η Αρμάνι Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε δύο λάθη και δύο αιφνιδιασμούς με Γκραντ και Μπέντιλ και έκανε το 7-15 στο ΣΕΦ. Αυτό ήταν και το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο! Κακός ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα...

Η διαφορά πήγε και στο -12 για τον Ολυμπιακό με το δίποντο του Χολ για το 7-19 στις αρχές του β' δεκαλέπτου! Μετά από αρκετά λεπτά, ήρθε ένα καλάθι, με τον Σλούκα να κάνει το 9-19. Ο Ολυμπιακός μάζεψε κάπως τη διαφορά, σκοράροντας με 5 πόντους του ΜακΚίσικ και άλλους δύο του Σλούκα για το 15-21. Η Αρμάνι Μιλάνο, όμως, έτρεξε ένα δικό της 0-4 σερί με Ντιλέινι και Χάινς για το 15-25. Ο Βεζένκοβ σκόραρε από τη γωνία για 3 για το 18-25, το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού στο παιχνίδι! Ο Σλούκας με δύο βολές μείωσε σε 20-25 και ο ΜακΚίσικ με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (23-25) μετά το 8-0 σερί του Θρύλου. Το σερί έγινε 9-0 μετά τη μία βολή του Φαλ (24-25), προτού ο Ντιλέινι σκοράρει στον αιφνιδιασμό για το 24-25. Ο Λαρεντζάκης με μία βολή και μία φανταστική άμυνα ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 25-27 του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ουόκαπ να αστοχεί από τα... 10 μέτρα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Βεζένκοβ ισοφάρισε σε 27-27 στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ακολούθησε ένα 0-10 σερί της Αρμάνι Μιλάνο που βρέθηκε ξανά στο +8 (29-37) με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Χολ, δύο βολές του Μέλι και ένα καλάθι του Χάινς. Ο Χάινς σκόραρε από τα 4 μέτρα για το 31-39 και ο ΜακΚίσικ με τον ίδιο τρόπο για το 33-39, φτάνοντας τους 9 πόντους. Όμως, ακολούθησε μία κακή επιλογή από τον Αμερικανό γκαρντ στην επίθεση. Βέβαια, διόρθωσε το λάθος του με φανταστική άμυνα και κλέψιμο και ασίστ στον Βεζένκοβ στον αιφνιδιασμό για το 35-39. Ο Μήτογλου έκανε το 35-41, αλλά ο Βεζένκοβ με μία βολή και ο Φαλ από κοντά έκαναν το 38-41, με τον Ολυμπιακό να χάνει ευκαιρία να πλησιάσει κι άλλο. Ο Σλούκας εκμεταλλεύτηκε την τεχνική ποινή που πήρε ο Ροντρίγκεζ και μείωσε με τη βολή σε 39-41, με τον Ολυμπιακό να χάνει την μπάλα (έκανε παράβαση, τουλάχιστον έτσι έδωσαν οι διαιτητές). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το καλάθι του Ντατόμε στην εκπνοή για το 39-43. Παραμένει κοντά ο Ολυμπιακός, ο οποίος είναι άστοχος, έχοντας 2/14 τρίποντα!

Ο Βεζένκοβ μπήκε δυνατά στο 4ο δεκάλεπτο και με 4 διαδοχικούς πόντους έκανε το 43-43. Θα μπορούσε να είχε δώσει το προβάδισμα κιόλας, αλλά αστόχησε στη βολή. Ο Μήτογλου σκόραρε με τον ίδιο τρόπο, αλλά ενδιάμεσα και μετά είδε τον ΜακΚίσικ να ισοφαρίζει δύο φορές και με τη βολή του να κάνει και το 48-47 για τον Θρύλο. Ο Ντατόμε απάντησε άμεσα με τρίποντο για το 48-50, με τον Σλούκα να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του. Πρώτα ισοφάρισε με 2/2 βολές και μετά με δύο τριποντάρες έκανε το 56-50 για τον Ολυμπιακό. Οι Ιταλοί μείωσαν με βολές (2 ο Ντιλέινι, 1 ο Χάινς) για το 56-53, αλλά δεν είχαν καμία τύχη απέναντι στον Θρύλο που βρήκε ρυθμό και ξέφυγε! Ο Φαλ με δύο καλάθια από ασίστ Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ έκανε το 60-53. Το σερί διευρύνθηκε με τον Ολυμπιακό να παίζει φανταστικές άμνυνες και να φτάνει στο +11 (64-53) με 2/2 βολές του Ντόρσεϊ και καλάθι του Βεζένκοβ από ασίστ του Σλούκα. Τελικό σκορ, 67-58 στον Πειραιά με τον Ολυμπιακό να παίρνει άλλη μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58