Γλέντι στον Παναθηναϊκό και Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΘΡΥΛΟΣ!

Τεράστια νίκη με σπουδαία ανατροπή από τον Ολυμπιακό, ο οποίος επικράτησε με 73-81 επί του Παναθηναϊκού στον Τελικό του Κυπέλλου στα "Δύο Αοράκια". Ο Ολυμπιακός ήταν με την πλάτη στον τοίχο, κυνηγούσε στο σκορ, ξεκινώντας την τέταρτη περίοδο στο -9, όμως με ένα σερί 6-23 πήρε την τεράστια νίκη με 73-81 και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας. Ο Θρύλος έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και έδειξε την ανωτερότητά του, έχοντας καρδιά... νικητή, με την εμφάνισή του στην τελευταία περίοδο να είναι σπουδαία!

Αυτό είναι σωστό! Μεγάλη εμφάνιση από Βεζένκοβ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, Ντόρσεϊ με 21 πόντους, ενώ καταλυτικό ρόλο στην ανατροπή έπαιξαν οι ΜακΚίσικ και Ουόκαπ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ «μουδιασμένα» στο παιχνίδι και αστόχησε σε στοχευμένες επιθέσεις, με τον Φαλ από κοντά και τον Σλούκα πίσω από τα 6.75μ., ενώ ο Παναθηναϊκός βρήκε τους πρώτους του πόντους με τον Παπαγιάννη, ενώ ο Ουάιτ έκανε το 5-0 με τρίποντο, για να έρθει ο Μποχωρίδης και με λέι απ να κάνει το 7-0, με τον Μπαρτζώκα να καλεί το πρώτο τάιμ άουτ της αναμέτρησης στα 7:30’’.

Μετά το τάιμ άουτ οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν ψυχωμένοι στο παρκέ και με τρίποντα από Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ έκαναν το 7-6, «τρέχοντας» ένα σερί 6-0 σε ένα λεπτό, με τον Σλούκα να ισοφαρίζει με μια βολή σε 7-7, μετά από τεχνική ποινή του Πρίφτη. Ο Παπαγιάννης έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Παναθηναϊκο, με τον Ντόρσεϊ με τρίποντο να κάνει το 9-10, και τον Νέντοβιτς να απαντάει με γκολ φάουλ για το 12-10.

Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 5-0, στη συνέχεια, με γκολ-φάουλ του Βεζένκοβ και τρομερό καλάθι του Ντόρσεϊ, παίρνοντας προβάδισμα με 12-15, με τον Πρίφτη να καλεί το πρώτο του τάιμ άουτ. Ο Νέντοβιτς ισοφάρισε σε 15-15, με τον Σλούκα να πετυχαίνει 2/2 βολές και να κάνει το 15-17 για τους «ερυθρόλευκους» και τον Βεζένκοβ να κάνει το 15-19 από κοντά. Ουάιτ και Ουόκαπ έκαναν το 17-21, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Νέντοβιτς με πέντε πόντους και ο Ουόκαπ με έναν, έκαναν το σκορ 22-22, με τον Σέρβο να κρατάει τον Παναθηναϊκό στο σκορ. Ο Ζαν Σαρλ από κοντά έκανε το 22-24, ενώ στη συνέχεια ο Βεζένκοβ, μετά από τρομερή άμυνα που έβγαλε, κέρδισε ένα αντιαθλητικό φάουλ και ευστόχησε στην μία βολή, κάνοντας το 22-25. Ο Βεζένκοβ με ποστ παιχνίδι απάντησε σε δύο βολές του Νέντοβιτς και έκανε το 24-27, με τον Μέικον να ισοφαρίζει με τρίπονο.

Σλούκας και Κασελάκης έκαναν το 29-29, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, ενώστη συνέχεια τα τρίποντα πήραν… φωτιά με Νέντοβιτς να πετυχαίνει δύο και τον Βεζένκοβ άλλο ένα και το σκορ πήρε 37-34, με τον ΜακΚίσικ με γκολ φάουλ να ισοφαρίζει σε 37-37.

Ο Ουάιτ με τέσσερις συνεχόμενες βολές έκανε το 41-37 για τον Παναθηναϊκό, με τον Παπαγιάννη να ανεβάζει την διαφορά στους έξι πόντους και τον Φαλ να απαντάει άμεσα με δυναμικό κάρφωμα να κάνει το 43-39, ενώ ο Μέικον στην εκπνοή έκανε το 45-39.

Οι δύο ομάδες μπήκα στην τρίτη περίοδο με μεγάλη ευστοχία, με τον Μέικον να κάνει το 48-41 και στη συνέχεια, Φαλ, Παπαγιάννης έκαναν το 50-41 με τον Σλούκα να κάνει το 50-44 με τρίποντο. Ο Παπαγιάννης σκόραρε και πάλι, κάνοντας το 52-44, με τον Ντόρσεϊ να απανάει με ένα πολύ όμορφο φλότερ και να κάνει το 52-46. Ο Ουάιτ έδωσε και πάλι το +8 στους «πράσινους», με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται πολύ στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε… μπλοκαρισμένος. Επιθετικά υπήρχε αδικαιολόγητη ακινησία και έλλειψη ενέργειας, ενώ αμυντικά οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν να μην μπορούν να σταματήσουν τον Παναθηναϊκό, ο οποίος με τον Ουάιτ ξέφυγε στο +12 (59-47). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με πόντους από Ντόρσεϊ, Φαλ και Παπανικολάου, μείωσε στους 8 (63-55).

Έβανς με κάρφωμα και Ουόκαπ με τρίποντο έκαναν το 65-58, με τον Κασελάκης να κάνει το 67-58 με δύσκολο δίποντο μπροστά στον «Παπ», με αυτό το σκορ να είναι και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και ακούμπησαν την μπάλα στο ποστ και τον Βεζένκοβ, ο οποίος δημιούργησε ένα καλάθι στον Ουόκαπ και στη συνέχεια ο ΜακΚίσικ έκανε το 67-62. Το σερί διευρύνθηκε σε 6-0 με καλάθι του Ντόρσεϊ, με τον Πρίφτη να αναγκάζεται να καλέσει τάιμ άουτ.

Μετά το τάιμ άουτ ο Μάρτιν με εξαιρετική ασίστ Ουόκαπ, έκανε το 67-66, με τον ΜακΚίσικ να δίνει το προβάδισμα στον Θρύλο με δύο βολές.  Ο Παναθηναϊκός παρέμενε χωρίς σκορ για 4:30’’ λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΜακΚίσικ να νικάει στα πόδια τον Παπαγιάννη και να κάνει το 67-70, διευρύνονας κι άλλο το σερί του Ολυμπιακού, ενώ το ρολόι έδειχνε 5:04’’ για τη λήξη.

Ο Θρύλος συνέχισε να παίζει τρομερή άμυνα και κράτησε τον Παναθηναϊκό χωρίς σκορ για 7’ με τον Ντόρσεϊ να πετυχαίνει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης και να κάνει το 67-73, διευρύνοντας το σερί σε 0-15 στην τέταρτη περίοδο. Ο Ουάιτ με δύο βολές και ο Μάρτιν από κοντά έκαναν το 69-75, με τον Νέντοβιτς να ευστοχεί σε δύο βολές και να κάνει το 71-75. Ο Βεζένκοβ με φόλλοου έκανε το 71-77 με ένα λεπτό περίπου να απομένει, ενώ ο Ντόρσεϊ έπαιξε αμυνάρα και κράτησε το 71-77. Ο Νέντοβιτς με δύο βολές έκανε το 73-77 με 45’’ να απομένουν, ενώ στη συνέχεια ο Ντόρσεϊ κέρδισε το φάουλ από τον Ουάιτ και με δύο βολές έκανε το 73-79, με τον Βεζένκοβ να «γράφει» το 73-81 και τον ΘΡΥΛΟ να στέφεται ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81