"10 στα 10" οι κορίτσαροι

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος για την ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι "ερυθρόλευκες" δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα απέναντι στη Νίκη Λευκάδας, κάτι που μαρτυρά και το τελικό σκορ στο ματς που έγινε στο κλειστό της Γλυφάδας (93-65).

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη είχε από την αρχή τα ηνία στο ματς και σε κανένα σημείο δεν συνάντησε δυσκολίες. Με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση, προσφέροντας και θέαμα στον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό της Γλυφάδας.

Η Νίκη Λευκάδας προηγήθηκε για μια και τελευταία φορά στα πρώτα λεπτά, με 4-5. Εκεί ο Θρύλος έκανε το πρώτο του σερί με 16-3 το σκορ έφτασε στο 20-8 και η συνέχεια ήταν η αναμενόμενη. Με το κλέψιμο της Μπόνη και το λέι απ φτάσαμε στο +20 (36-16).

Λίγο αργότερα, στο δεύτερο 10λεπτο, η Τζόνσον με καλάθι και φάουλ άγγιξε για πρώτη φορά την 30άρα (48-19), για να έρθει αυτή λίγο μετά το ξεκίνημα της 3η περιόδου (54-24). Η Νικολαϊδου έφερε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, +31, κάνοντας το 67-36, για να υπάρξει μετά μια μικρή χαλάρωση. Στο τέλος, όμως, τα κορίτσια του Ολυμπιακού ανέβασαν στροφές και επικράτησαν με +28 (93-65).

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 52-24, 69-45, 93-65.

Ολυμπιακός: Τζόνσον 25, Χατζηνικολάου 12 (1 τριπ.), Κριστόφερσον 9, Μπαλτά 8 (2 τριπ.), Χαλιβέρα 8,  Παπαμιχαήλ 8, Μπόνη 7 (1 τριπ.), Γκοτζή 4, Σταμάτη 4, Κοσμά 4, Νικολαϊδου 4, Καλογήρου.

Νίκη Λευκάδας: Κρουκ 20 (2 τριπ.), Γκιλ 15 (1 τριπ.), Χαιριστανίδου  13 (1 τριπ.), Καμπουράκη 11, Κρητικού 3 (1 τριπ.), Ψυχογιού 3 (1 τριπ.), Αργυρού, Κανταρά, Λογοθέτη, Σακκά, Μεταξά.