Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το ματς στη Βαρκελώνη. Σε ρόλο πρωταγωνίστριας η Μπαρτσελόνα, που δεν συνάντησε αντίσταση από την Χίμκι. Το τελικό σκορ, 87-70, "μιλάει" από μόνο του. Οι Καταλανοί ήταν καλύτεροι από το πρώτο λεπτό και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά κατά τη διάρκεια του ματς.

Το παιχνίδι τελείωσε από το α’ ημίχρονο, όταν η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με +20 (49-29), ενώ σημείο αναφοράς για την επικράτησή τους ήταν η πολυφωνία στην επίθεση. Διότι είχαν 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (σ.σ.: κορυφαίοι οι Ναβάρο και Ρίμπας με 14π.) και τον Σάμιουελς να πλησιάζει τελειώνοντας το ματς με 9.

Από την άλλη η Χίμκι, η οποία στην πρεμιέρα του TOP-16 νίκησε την ΤΣΣΚΑ στο μοσχοβίτικο ντέρμπι, υστέρησε σε πολλά σημεία. Αυτό που πλήρωσε ήταν η μεγάλη αστοχία στα τρίποντα (13% με 3/23), αλλά και η μεγάλη διαφορά στις ασίστ, αφού οι Καταλανοί είχαν +10 ασίστ (25-15).