Ομαδάρα για ΝΒΑ!

Τι έκανες κι απόψε ρε Θρύλε; Τρέλανες όλη την Ευρώπη με το μπάσκετ σου και την επίδειξη δύναμης μέσα στην Βασκονία! Πρώτη εκτός έδρας νίκη, με 95-90, για φέτος με σπουδαίο μπάσκετ, με εκτέλεση από τη γραμμή των 6,75 και πλέον ρεκόρ 3-1. Παρά την κούραση μετά το ματς με την Αρμάνι και το ταξίδι, ο Θρύλος έκανε σωστή δουλειά και πήρε μια σπουδαίας σημασίας νίκη μέσα στη Βιτόρια.

Τα μεγάλα ποσοστά των Βάσκων και ο γρήγορος ρυθμός

Καλό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό. Οι πρωταθλητές στα πρώτα 5 λεπτά είχαν ήδη 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, αλλά αστοχία με 3/9 σουτ (1/5 τρ.). Με την Μπασκόνια να έχει 5/8 και το σκορ να είναι ισόπαλο 10-10. Με τον Μάντζαρη να έχει 5 πόντους, ενώ από την άλλη ο Μπλάζιτς και ο Σενγκέλια έδειχναν οι πιο επικίνδυνοι. Ο ρυθμός ήταν έντονος με τους Βάσκους να έχουν πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Είναι χαρακτηριστικό πώς στο 9ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχε 10-13 σουτ! Με την Μπασκόνια να δίνει γρήγορο ρυθμό. Ο Σπανούλης δημιουργούσε, Παπανικολάου και Μάντζαρης σκόραραν (σ.σ.: από 8 πόντους έκαστος), αλλά τα ποσοστά της Μπασκόνια την έφεραν στο 25-20, διαφορά που έμεινε ως το 10λεπτο.

Η είσοδος του Γκριν αντί του Σπανούλη δεν βοήθησε επιθετικά. Ο Αμερικανός δεν «πατούσε» καλά στο 5λεπτο που έπαιξε. Μάλιστα, επιχείρησε μόλις ένα σουτ. Κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Μπασκόνια να αποκτήσει ένα προβάδισμα που έφτασε στο +11 (40-29) που ήταν και το μεγαλύτερο προβάδισμα στο ματς. Ο Θρύλος έλεγξε το ρυθμό από εκείνο το σημείο. Σταδιακά άρχισε να μειώνει τη διαφορά. Με τον απίστευτο Σπανούλη να μοιράζει τη μια ασίστ μετά την άλλη, έχοντας ήδη 8 στο ημίχρονο, τον Παπανικολάου και τον Μάντζαρη να σκοράρουν και τον Λοτζέσκι να είναι πάντα σταθερός, οι πρωταθλητές πλησίασαν στους 3 πόντους (50-47) για να κλείσουν το ημίχρονο στο -5.

Τρίποντο ραψωδία και όργια Σπανούλη

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στον Ολυμπιακό. Ειδικά το τρίτο δεκάλεπτο. Με τον V-Span να μοιράζει άλλες 7 ασίστ, τον Μάντζαρη να κάνει μεγάλο ματς με τα τρίποντά του, τον Παπανικολάου να κάνει τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση και τον Μπιρτς να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, ο Ολυμπιακός έκανε ένα εντυπωσιακό come back. Με ένα σερί 23-12 έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, ως εκείνο το σημείο, το +6 (70-64). Κάπου εκεί η Μπασκόνια έβαλε ένα δύο τυχερά καλάθια, χάθηκε η συγκέντρωση των πρωταθλητών και η διαφορά εξανεμίστηκε με την περίοδο να τελειώνει με 74-72, μετά την αδράνεια του Παπανικολάου, το κλέψιμο του Λάρκιν και το καλάθι του (74-72).

Στην τελευταία περίοδο ο Σφαιρόπουλος ξεκούρασε τον Σπανούλη, βάζοντας μέσα τον Γκριν. Ο Έρικ είναι παίκτης ψυχολογίας. Εάν βάλει ένα μεγάλο σουτ, έχει και συνέχεια. Το έκανε στην «Fernando Buesa Arena». Πρώτη επίθεση, για τρεις, μέσα και 74-75. Αυτό ήταν. Η Μπασκόνια σκόραρε, αλλά το momentum του ματς ήταν για τον Ολυμπιακό. Ο Θρύλος πήρε πολλά και από τον Χάκετ, δημιουργικά, και από τους Γιάνγκ όταν μπήκε που έκανε μεγάλη δουλειά στην άμυνα και από το δίδυμο των Παπανικολάου και Παπαπέτρου, ειδικά αμυντικά. Βάλτε στην εξίσωση και τον Λοτζέσκι που είναι σταθερή αξία και το «έργο» ήταν όπως πρέπει. Από το 80-79 (32’) οι πρωταθλητές έκαναν σερί 10-2 και έβαλαν τις βάσεις για το τεράστιο «διπλό» με το σκορ να είναι στο 90-82, στο 35’. Οι Βάσκοι έπαιξαν το τελευταίο του χαρτί, αλλά ο Γκριν δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Στα 36’’ έβαλε τρίποντο, πήρε και το φάουλ, έκανε το 87-94 και «κλείδωσε» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 52-47, 74-72, 90-95.

Μπασκόνια: Λάρκιν 14(11ασ.), Αγκονιόν 5, Κούνεϊ, Βόιτμαν 7(8ρ.), Χάνγκα 15(6ρ., 3ασ.), Σεντέκερσκις, Μπεμπουά 5, Μπλάζιτς 9, Ντιόπ 9, Τίλι 6, Σενγκέλια 20 (3/4τρ.), Λουθ.

Ολυμπιακός: Γκριν 13(3/5τρ.), Μπιρτς 8(8ρ., 1κοψ.), Γιάνγκ 4(3ρ., 1κοψ.), Παπαπέτρου 5(5ρ.,2κοψ.), Σπανούλης 15(2/5τρ., 7/7β., 15ασ.), Αγραβάνης (2ρ.), Μιλουτίνοφ 4(2ρ.), Πρίντεζης (4ρ., 1ασ.), Παπανικολάου 15(3/5διπ,2/4τρ.,3ρ.,2κλ.,2κοψ.), Μάντζαρης 17(5/8τρ.,3ρ.,1ασ.), Χάκετ 5(2ρ.,1ασ.), Λοτζέσκι 9(2/3τρ.,2ασ.).