Ερυθρόλευκο "πάρτι" (video)

Τρομερό ματς στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα. Στην κατάμεστη «Kombank Arena» οι πρωταθλητές Σερβίας πέτυχαν μια τεράστια νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με 76-65. Περισσότεροι από 18.000 Delije στις εξέδρες δημιούργησαν απίστευτη ατμόσφαιρα και έδωσαν ώθηση στην ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, για να επικρατήσει των Καταλανών.

Κομβικό σημείο στην αναμέτρηση ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο. Διάστημα που ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε, κατά κράτος, με επί μέρους σκορ 31-15, γυρίζοντας το ματς. Κι αυτό διότι η πρώτη περίοδο ανήκε στην Μπαρτσελόνα που είχε προηγηθεί με 16-9.

Στα επόμενα δύο δεκάλεπτα, οι Delije στις εξέδρες έπαιξαν… μπάλα και έδωσαν τεράστια ώθηση στους «ερυθρόλευκους» για να πάρουν τη νίκη. Με κορυφαίο τον Μάρκο Γκούντουριτς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους και 9/12 σουτ (8/11διπ. και 1/1 τρ.).

Κι όλα αυτά δύο ημέρες πριν το ματς που θα δώσουν τα αδέρφια μας στην Αθήνα, στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.