Σε πολύ καλό δρόμο ο Θρύλος

Δεύτερο ματς προετοιμασίας για τον Θρύλο, δεύτερη νίκη. Αυτή τη φορά, στο ΣΕΦ, με αντίπαλο το Λαύριο και το ματς να λήγει με 90-58 για τους πρωταθλητές. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλο έδωσε και πάλι βάρος στην άμυνα, ενώ στην επίθεση ξεχώρισαν τόσο ο Αγραβάνης με τους 20 πόντους που σημείωσε όσο και ο Μπιρτς που έκανε το πρώτο του double-double με τους 17 πόντους και τα 12 ριμπάουντ.

Η άμυνα είναι η αρχή του παιχνιδιού του Θρύλου κι αυτό είναι ορατό σε κάθε ματς προετοιμασίας, ακόμα και τώρα που οι «ερυθρόλευκοι» είναι στην αρχή των φιλικών. Το Λαύριο σημείωσε 16 πόντους στην 1η περίοδο, μόλις 10 στη δεύτερη, 14 στην 3η και 18 στην τελευταία που είχαν χαλαρώσει οι παίκτες του Ολυμπιακού.

Σε ό,τι αφορά το επιθετικό παιχνίδι, Αγραβάνης και Παπαπέτρου στο πρώτο ημίχρονο ήταν οι βασικές επιλογές στην επίθεση, σκοράροντας αρκετά. Με τον Καναδό σέντερ, τον Κεμ Μπιρτς, να είναι εντυπωσιακές και στις δύο ρακέτες, σε άμυνα και επίθεση, πετυχαίνοντας πόντους και μαζεύοντας ριμπάουντ. Στην 3η περίοδο ανέλαβε δράση ο Γκριν, ενώ ο Μιλουτίνοφ ήταν καλός στη ρακέτα.

Παράλληλα, ανέβασαν την απόδοσή του οι Χάκετ και Μάντζαρης στον οργανωτικό τομέα, με τον Σπανούλη να σκοράρει και το δεκάλεπτο να κλείνει στο +36 (76-40). Στα τελευταία δέκα λεπτά ο ρυθμός έπεσε, ο κόουτς Σφαιρόπουλος συνέχισε τις δοκιμές και το ματς έληξε με +32 (90-58).

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 54-26, 76-40, 90-58.

Ολυμπιακός: Γκριν 10 (1τριπ, 4ριμπ, 5ασ,2κλεψ), Μπιρτς 17 (12ριμπ, 3κλεψ, 1κοψ, 2ασ), Παπαπέτρου 12 (3κλεψ, 1ριμπ), Σπανούλης 8 (1τριπ, 4ασ, 1κλεψ), Μιλουτίνοφ 8 (4ριμπ, 2ασ, 3κοψ), Παπανικολάου 8 (2ριμπ, 1ασ,1κλεψ), Μάντζαρης 7 (1ριμπ), Χάκετ (3ριμπ, 5ασ), Αθηναίου (1ριμπ), Μαραγκός, Τολιόπουλος, Αγραβάνης 20 (5τριπ, 4ριμπ).

Λαύριο: Γιανγκ 10 (2), Χάμιλτον 4, Πάουντερ 9(1), Τσίρος 3 (1), Νικολακόπουλος, Αθανασούλας 2, Περάκης 11 (3), Κακλαμανάκης 2, Κοκ 10 (1), Μπολντς 7 (1).